Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2019, 21:13

Ekvádor opúšťa OPEC

Ekvádorské ministerstvo energetiky ako dôvod uviedlo finančné problémy.

Ekvádor opúšťa OPEC
Zdroj: Reuters

Počet členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) od budúceho roka klesne. Stane sa tak po tom, ako organizáciu opustí Ekvádor, ktorý svoje rozhodnutie oznámil v utorok.

Ekvádorské ministerstvo energetiky informovalo o tom, že juhoamerická krajina od prvého januára už nebude členom OPEC.

Ako dôvod uviedlo finančné problémy.

Zároveň však poskytlo informáciu, že napriek odchodu z ropného kartelu "bude aj naďalej podporovať všetky kroky, ktorých cieľom je stabilizácia svetového trhu s ropou".

Ekvádor do OPEC vstúpil v roku 1972. O 20 rokov neskôr z organizácie vystúpil, pričom v roku 2007 sa k nej opätovne pripojil.

V rámci OPEC patrí k najmenším producentom. Podľa agentúry Bloomberg denne ťaží približne 530-tisíc barelov (jeden barel = 159 litrov), objem produkcie by však mohol zvýšiť na 564-tisíc barelov denne, prípadne aj výraznejšie.

Pre Ekvádor by to znamenalo zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Už predtým niekoľkokrát prekročil povolený ťažobný limit v rámci programu o znižovaní produkcie.

Zákon o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní

Do slovenskej legislatívy sa preberajú ustanovenia eurosmernice.

Zákon má podľa rezortu odradiť sprostredkovateľov aj daňovníkov od používania praktík potenciálne agresívneho daňového plánovania a prostredníctvom neho sa má účinne prispieť k úsiliu smerujúcemu k tomu, aby sa vytvorilo prostredie spravodlivého zdaňovania.

Zavádza sa ním automatická výmena informácií o cezhraničných opatreniach podliehajúcich oznamovaniu medzi príslušnými orgánmi členských štátov Európskej únie (EÚ).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.