Americké jednotky sa začali na severovýchode Sýrie sťahovať z oblasti pri hranici s Tureckom. Informovali o tom v pondelok kurdské milície pôsobiace na tomto území a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), píše agentúra AFP.
"Americké sily sa stiahli z pohraničných oblastí s Tureckom," oznámili vo vyhlásení Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF).
SOHR potvrdilo, že Američania sa odsunuli z kľúčových pozícií v mestách Ras al-Ajn a Tal Abjad.
Biely dom v nedeľu vyhlásil, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu.
Spojené štáty týmto krokom definitívne opustia miestnych Kurdov, ktorí po boku Američanov roky bojovali proti extrémistom z Islamského štátu (IS), uviedla v tejto súvislosti agentúra AP.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok po tom, ako Washington oznámil, že nebude stáť v ceste tureckej operácii proti sýrskym Kurdom, na Twitteri vyhlásil, že Turecko "odstráni teroristov" zo Sýrie.
"Sme odhodlaní zabezpečiť existenciu a bezpečnosť našej krajiny odstránením teroristov z tohto regiónu," tvítoval Čavušoglu.
SDF ešte v sobotu avizovali, že na akúkoľvek tureckú inváziu odpovedia silou. "Nebudeme váhať a akýkoľvek nevyprovokovaný útok zo strany Turecka zmeníme na totálnu vojnu po celej dĺžke hraníc, aby sme bránili seba a našich ľudí," uviedol vtedy na Twitteri hovorca SDF Mustafá Balí.
Predstavitelia SDF v pondelok na rozhodnutie USA uvoľniť cestu pre tureckú ofenzívu reagovali tým, že takýto scenár vývoja povedie k opätovnému vzostupu IS v oblasti.
Organizácia Spojených národov v pondelok vyhlásila, že sa "pripravuje na to najhoršie" po tom, čo Spojené štáty oznámili svoj odsun zo severozápadnej Sýrie.
"Nevieme, čo sa stane... pripravujeme sa na najhoršie," povedal v Ženeve humanitárny koordinátor OSN pre Sýriu Panos Moumtzis. Upozornil, že v súvislosti s dôsledkami tejto operácie je "veľa nezodpovedaných otázok".