Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 23:45

Rusko varuje pred ohrozením mierového procesu v Sýrii

Rusko je hlavným spojencom sýrskej vlády.

Vladimir Putin
Zdroj: Reuters

Bezpečnostná rada Ruskej federácie (SBRF) v utorok po rozhovore s prezidentom Vladimirom Putinom oznámila, že je dôležité vyhnúť sa spomaleniu mierového procesu v Sýrii.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Bezpečnostná rada podľa Peskova hovorila o vytvorení ústavného výboru v krajine a poznamenala, že v tomto štádiu by sa všetky strany mali vyhýbať akémukoľvek konaniu, ktoré môže brzdiť mierový proces v Sýrii.

Peskov už skôr v utorok povedal, že Rusko veľmi pozorne sleduje vývoj situácie a nebolo informované o stiahnutí sa Spojených štátov z tejto oblasti.

Možný odchod USA spôsobuje obavy z útokov Turecka proti kurdským jednotkám.

"Stále nevieme, ktoré jednotky sa sťahujú, v akom množstve a či sa vôbec stiahnu," povedal Peskov.

Biely dom v nedeľu vyhlásil, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu proti Kurdom.

​Toto rozhodnutie vyvolalo v USA ostrú kritiku. Washington sa totiž podľa odporcov tohto kroku odvracia od Kurdov, ktorí priniesli v Sýrii veľké obete v bojoch proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok oznámil, že Turecko je pripravené začať vojenskú operáciu proti kurdským silám na severe Sýrie po tom, ako dostal "zelenú" od prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa.

Rusko je hlavným spojencom sýrskej vlády a od roku 2015 sa zúčastňuje na bojoch v Sýrii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.