Spojené štáty v utorok informovali, že zaviedli vízové obmedzenia pre čínskych predstaviteľov v súvislosti s "represiami" páchanými voči príslušníkom tamojšej menšiny Ujgurov a iným moslimom na západe krajiny.
Stalo sa tak iba deň po tom, ako Washington umiestnil na čiernu listinu skupinu čínskych technologických firiem, ktoré vyvíjajú rozpoznávanie tváre a iné technológie umelej inteligencie, píše agentúra Reuters.
"Spojené štáty vyzývajú Čínsku ľudovú republiku, aby okamžite ukončila svoje represie v Sin-ťiangu, prepustila všetkých svojvoľne zadržiavaných a prestala nútiť členov čínskych moslimských menšín žijúcich v zahraničí, aby sa vrátili do Číny, kde by čelili neistému osudu," uviedol vo vyhlásení šéf americkej diplomacie Mike Pompeo.
Uvalenie vízových obmedzení podľa šéfa americkej diplomacie dopĺňa pondelňajšie rozhodnutie amerického ministerstva obchodu umiestniť čínske spoločnosti na čiernu listinu.
Spoločnosti, ktoré USA uvalili v pondelok na čiernu listinu, sú podľa Washingtonu využívané na útlak moslimských menšín v Číne.
Tým, že sú tieto spoločnosti na čiernej listine, americké firmy im nesmú predávať technológie bez vládneho povolenia. Medzi 28 čínskych organizácií, ktoré sú na tomto zozname, patrí aj celosvetový poskytovateľ kamerových systémov Hikvision, či popredné firmy zaoberajúce sa umelou inteligenciou ako sú Sense Time, Megvii alebo iFlytek.
Podľa ľudskoprávnych skupín Čína zadržiava približne milión Ujgurov a iných moslimov v reedukačných táboroch v provincii Sin-ťiang, čo Washingtonu pripomína nacistické Nemecko.