Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 09:37

"Kurdi nám nepomohli v druhej svetovej vojne." Trump obhajoval stiahnutie vojsk zo severu Sýrie

Americký prezident Donald Trump čelí kritike, že svojím rozhodnutím ponechal bojovníkov kurdských milícií napospas tureckej armáde.

"Kurdi nám nepomohli v druhej svetovej vojne." Trump obhajoval stiahnutie vojsk zo severu Sýrie
Zdroj: Reuters

Aj druhú svetovú vojnu a spojenecké vylodenie v Normandii v stredu zmienil prezident Donald Trump, keď vysvetľoval novinárom stiahnutie amerických vojakov zo severovýchodu Sýrie, po ktorom nasledoval turecký útok na Kurdov v tejto oblasti.

Šéf Bieleho domu čelí kritike, že svojím rozhodnutím ponechal tureckej armáde napospas bojovníkov kurdských milícií, ktorí pomohli v Sýrii poraziť islamských radikálov.

Trump sa obhajoval okrem iného tým, že Kurdi bojujú o svoje vlastné územie a nepomáhali napríklad v boji proti nacistickému Nemecku.

"Kurdi bojujú o svoje územie, len aby ste tomu rozumeli. Bojujú o svoje územie. A ako dnes (v stredu) niekto napísal v jednom veľmi, veľmi silnom článku, nepomohli nám v druhej svetovej vojne, nepomohli nám s Normandiou, napríklad," povedal americký prezident v narážke na vylodenie protihitlerovských spojencov v Normandii v roku 1944. "Okrem toho sme vynaložili obrovské peniaze na pomoc Kurdom čo sa týka munície, čo sa týka zbraní," dodal.

"Povedzme si to na rovinu"

Článkom, na ktorý vo svojej odpovedi Trump odkazoval, je podľa denníka The Guardian pravdepodobne utorkový text konzervatívneho komentátora Kurta Schlichtera s titulkom "kritici žasnú, zatiaľ čo Trump dodržiava sľub o ukončení vojen".

"Povedzme si to na rovinu: Kurdi nám neprišli na pomoc v Normandii alebo v Inčchone alebo v Khe Sanh alebo v Kandaháre," uviedol autor.

Poukázal tak na vojny, ktorých sa USA v minulosti zúčastnili v Ázii. Vylodenie v kórejskom Inčchone v roku 1950 prispelo k zastaveniu postupu komunistických jednotiek, v Afganistane bojovali Američania s Talibanom o jeho baštu, ktorou bol Kandahár. Vo vietnamskom Khe Sanhe sa stretli v čase vietnamskej vojny so severovietnamskou armádou.

Stratili tisícky bojovníkov

Kurdské ozbrojené sily niekoľko posledných rokov bojovali spoločne s USA proti samozvanému Islamskému štátu (IS) a stratili pritom okolo 11-tisíc bojovníkov.

Turecko v stredu proti kurdským milíciám na severovýchode Sýrie zahájilo rozsiahlu ofenzívu, a to niekoľko dní potom, čo Trump oznámil, že americkí vojaci tento región opustia.

Podľa denníka The Washington Post sa v stredu Trumpa pýtali aj na to, či rozhodnutie opustiť Kurdov nemôže do budúcna Američanom skomplikovať snahy o uzatváranie vojenských spojenectiev. "Nie, to sa nestane. Aliancie sú jednoduché," odvetil šéf Bieleho domu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.