Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2019, 07:50 Aktualizované dňa 11.10.2019 o 22:48

Česko sa lúčilo s Karlom Gottom, uctiť si ho prišlo viac ako 40-tisíc ľudí

Záujem o rozlúčku bol obrovský, na mieste sa už od štvrtkového večera tvorili rady.

Na pražskom Žofíne mohli dať ľudia od ôsmej ráno do desiatej večera posledné zbohom zosnulému Karlovi Gottovi. Do českej metropoly sa schádzali fanúšikovia zo všetkých kútov Česka i zo zahraničia.

Záujem o rozlúčku bol obrovský, na mieste sa už od štvrtkového večera tvorili rady. 

"Tých posledných desať minút bude najhorších," hovorí 55-ročná Jana Nosková z Trutnova. Na prenosnom kempingovom variči si ohrieva grog a spolu s ďalšími už osem hodín čaká v rade pred Žofínským palácom. Je pred šiestou hodinou ráno a Jana Nosková má pred sebou posledné dve hodiny, než bude môcť medzi prvými vojsť dovnútra a pokloniť sa pamiatke speváka Karla Gotta.

"Tým, že sme si vzali tie striebornozlaté termofólie, tak sa to dá vydržať. Ale končeky prstov si už necítim," opisuje žena. Do Prahy vyrazila s piatimi kamarátkami, dosť dopredu. Z Trutnova vychádzali už o deviatej večer, zaniesli kvety a sviečky na Bertramku a potom s batohmi, rybárskymi stoličkami a ruksakom plného oblečenia zamierili do centra.

Do druhej hodiny nočnej prišlo k Národnému divadlu, okolo ktorého vedie koridor k Žofínskému palácu, zhruba sto ľudí. Do piatej rána potom ďalšia zhruba päťdesiatka.

"Keď to teraz vidím, stačilo by mi bývalo ísť vlakom o štvrtej a na šiestu tu byť. Stál by som dve hodiny do otvorenia a následne tak hodinu, než by sa na mňa prišiel rad. Ale ušetril by som ďalších deväť, ktoré tu trávim už teraz. Ale človek chcel mať istotu, že sa na neho dostane rad," vypočítava Jan Stejskal, Gottov fanúšik, ktorý prišiel z Pardubíc.

"Ale zase by sme sa nespoznali," odpovie mu vedľa stojaci muž, ktorý prišiel z Valašských Kloboukov a posunie mu rum, ktorý celý večer popíja. Aby sa zahrial.

Ľudia stoja pokojne v rade, nikto sa nepredbieha, občas niekto odsunie zábrany a odíde k neďalekej krčmičke, ktorá zatvára o tretej. Iné reštaurácie už sú zatvorené, nepochopili, akú cenu má v piatich stupňoch vonku cena kávy, grogu alebo vareného vína. "Tu mal byť stánok. Ten by vyryžoval peňazí," premýšľa staršia pani.

​Z diaľky znejú z davu piesne Karla Gotta, ktoré ktosi púšťa cez internet. "Karel žije!" Vykríkne muž v červenej bunde s oroseným pivom v ruke. Nikto už ho tu však moc nevníma - chvíľu kričí na kamarátov, s ktorými prišiel, chvíľu spieva Gottovu pieseň. Presnejšie slohu, dve alebo refrén dokola.

Fanúšik, ktorý prišiel ako vôbec prvý - Karol Svoreň - sa len zmraští. Je z pražských Letňan a na trojnožke sedí pred bránou do Žofína už od troch popoludní. Teda viac ako pätnásť hodín.

"Dá sa to, celkom to uteká a pokloniť sa Majstrovi je povinnosť," prehodí. "Ten pocit, že budete prvý, kto vstúpi dovnútra vám nikto nevezme a fakt vám to závidím," povie mu žena, ktorá ho vôbec nepozná, ale spoznala podľa toho, že bol už vo všetkých spravodajských reláciách.

Najvýznamnejší český spevák populárnej hudby Karel Gott zomrel 1. októbra. Mal mu 80 rokov. Za viac ako šesťdesiat rokov kariéry vydal na tri stovky platní a naspieval okolo tisícky piesní. Jeho meno sa stalo pojmom nielen u v Česku a na Slovensku, ale aj v Nemecku, kde si vyslúžil prezývku Zlatý hlas z Prahy.

Spevák v polovici septembra oznámil, že trpí akútnou leukémiou a ambulantne sa lieči vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. So zdravotnými problémami bojoval aj v roku 2016, v novembri predchádzajúceho roku mu bolo diagnostikované nádorové ochorenie lymfatických uzlín

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.