Severná Kórea vypálila v nedeľu "neidentifikovanú strelu", tvrdí juhokórejská armáda. Od začiatku roka ide už o siedmy test zbraňových systémov KĽDR, informovala tlačová agentúra AFP.
Podobné testy
Pchjongjang naposledy testoval svoje zbrane v takejto intenzite v roku 2019 po tom, ako zlyhali rokovania medzi vodcom Kim Čong-unom a vtedajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Dialóg medzi oboma krajinami je odvtedy pozastavený. Severná Kórea sa od daného obdobia ekonomicky zmieta pod náporom medzinárodných sankcií a dobrovoľnej koronavírusovej blokády.
"Severná Kórea vypálila neidentifikovanú strelu smerom do Východočínskeho mora," povedal vo vyhlásení hlavný štáb juhokórejskej armády. Japonská pobrežná stráž dodala, že detegovala štart „možnej balistickej strely“.
Podľa tlačovej agentúry DPA išlo o raketu so stredným doletom a strela dosiahla výšku dvetisíc kilometrov.
Modernizácia armády
Pchjongjang v tomto roku spustil novú sériu zbraňových testov – vrátane skúšky hypersonických rakiet – po tom, ako Kim na decembrovom zjazde vládnucej strany prisľúbil modernizáciu armády.
KĽDR netestovala interkontinentálne balistické strely ani jadrové zbrane od roku 2017, keď Kim začal sériu diplomatických aktivít na najvyššej úrovni – s Trumpom sa stretol trikrát, rokoval aj s inými vrcholovými lídrami.
Tohtoročné zbraňové skúšky KĽDR prichádzajú v delikátnom období, keď Čína – jediný významný spojenec Pchjongjangu – bude vo februári hostiť zimné olympijské hry a Južná Kórea sa pripravuje na marcové prezidentské voľby.
Samotná KĽDR sa chystá na oslavy 80. výročia narodenia zosnulého vodcu Kim Čong-ila vo februári, ako aj na 110. výročie narodenia zakladateľa krajiny Kim Ir-sena v apríli.
Pchjongjang nedávno začal opätovne cezhraničný obchod s Čínou. Peking a Moskva ako dvaja zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN v júni zablokovali uvalenie ďalších sankcií na KĽDR v súvislosti s jeho zbraňovými skúškami.