Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2019, 10:10

Stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie je závažný omyl, tvrdí šéf republikánov v Senáte

Situácia podo Mitcha McConnella umožní Rusku a Iránu zvýšiť svoj vplyv v oblasti.

Stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie je závažný omyl, tvrdí šéf republikánov v Senáte
Zdroj: Reuters

Stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie je vážny strategický omyl. V článku pre denník The Washington Post to napísal šéf senátnych republikánov Mitch McConnell.

Pre USA je podľa jeho názoru kombinácia stiahnutia Američanov a tureckej ofenzívy proti Kurdom zlý sen.

Turecko sa s USA vo štvrtok dohodlo na  120-hodinovom prímerí, v ktorom sa majú kurdské oddiely stiahnuť od hranice, kam chce Turecko presídliť sýrskych utečencov zo svojho územia.

Aj keď bude toto prímerie dodržané, turecké útoky a stiahnutie USA "zbrzdilo" boj USA proti Islamskému štátu (IS), píše McConnell. Situácia podľa neho umožní Rusku a Iránu zvýšiť svoj vplyv v oblasti.

Senátor by situáciu riešil tak, že na Turecko by použil metódu "cukru a biča so súčasným ohľadom na jeho legitímne bezpečnostné obavy", ponechal by obmedzený počet amerických vojakov v Sýrii a spolupracoval s blízkovýchodnými spojencami, ohrozenými chaosom v Sýrii.

McConnell v článku nemenoval prezidenta Donalda Trumpa, ktorý rozhodol začiatkom októbra nečakane vojakov stiahnuť. Turecko potom po troch dňoch spustilo ofenzívu. Súčasný stav Trump označuje pre USA za "vynikajúci". "Majú (Sýria a Turecko) problémy na hranici. Nie je to naša hranice a nemali by sme kvôli nej strácať životy," vyhlásil pred novinármi.

Trumpovu stratégiu nekritizuje z republikánov len McConnell, pred ním to bol aj senátor Lindsey Graham, ktorý je inak obrancom prezidentových krokov.

S odsunom vojakov zo Sýrie však nesúhlasí. Počínanie Turecka v severnej Sýrii označil za "etnickú čistku". "Pre Kurdov je prijateľné nárazníkové pásmo pri hranici, ale vojenská okupácia, ktorá prinúti stovky tisíc ľudí odísť, nie je bezpečnostná zóna," povedal Graham.

Boje na severe Sýrie od 9. októbra neprežilo na 500 ľudí, z ktorých viac ako 70 boli civilisti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.