Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2019, 20:12

Nový požiar vypukol v južnej Kalifornii neďaleko Reaganovej knižnice

Vo vinárskej oblasti severne od San Francisca hasiči hlásili čiastočné úspechy v boji s plameňmi na ploche 310 štvorcových kilometrov.

Požiar v Kalifornii
Zdroj: Reuters

Nový mohutný lesný požiar rozdúchavaný nárazovým vetrom vypukol v stredu v južnej Kalifornii, v dôsledku čoho museli evakuovať Prezidentskú knižnicu Ronalda Reagana a okolité domy.

Požiar vypukol pred svitaním v oblasti Simi Valley severne od Los Angeles, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov okresu Ventura.

Tí na Twitteri bez ďalších podrobností uviedli, že požiar je veľký a horí medzi mestami Simi Valley a Moorpark. Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí museli v oblasti evakuovať.

Vo vinárskej oblasti severne od San Francisca hasiči hlásili čiastočné úspechy v boji s plameňmi na ploche 310 štvorcových kilometrov v okrese Sonoma, keď sa im podarilo dostať požiar z 30 percent pod kontrolu.

Tento požiar zničil najmenej 206 budov vrátane 94 domov a ohrozuje ďalších 90.000 - prevažne domov. Pre viac ako 150-tisíc osôb platia príkazy na evakuáciu.

Rýchlosť vetra dosiahla severne od Sanfranciského zálivu 112 kilometrov za hodinu, ale v stredu ráno začal slabnúť. Podľa meteorológov však riziko požiarov pretrváva vzhľadom na veterné počasie a suchý vzduch.

V južnej Kalifornii, kde sa hasiči snažili zvládnuť lesný požiar v celebritami obývaných kopcoch Los Angeles, dosahovala rýchlosť vetra v niektorých oblastiach pred úsvitom 80 kilometrov za hodinu.

Pre približne 9-tisíc ľudí vrátane basketbalistu LeBrona Jamesa či herca a bývalého guvernéra štátu Kalifornia Arnolda Schwarzeneggera platia príkazy na evakuáciu.

Lesné požiare, ktoré si vyžiadali rozsiahle evakuácie a zastavenie dodávok elektrickej energie, sužujú Kaliforniu od minulého týždňa. Súčasný kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v nedeľu v štáte mimoriadny stav.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.