StoryEditor

Brown: Verejnosť musí byť neustále v strehu

29.06.2007, 13:22
Autor:
SITASITA
Nový britský premiér Gordon Brown v piatok povedal, že podozrivá nálož v aute v centre Londýna je pripomienkou faktu, že Británia čelí "vážnej a nepretržitej hrozbe" a verejnosť by mala byť za každých okolností ostražitá.

Brown stojí pred prvým veľkým testom vo funkcii premiéra, ktorej sa ujal len v stredu po tom, čo Tony Blair z postu odstúpil. Premiér pred stretnutím s ministrami povedal: "Prvoradou povinnosťou vlády je bezpečnosť pre ľudí. Tak ako polícia a bezpečnostné služby pripomínajú pri toľkých príležitostiach, naša krajina čelí vážnej a nepretržitej hrozbe. Políciu musíme nechať vyšetrovať," povedal premiér a dodal: "Incident nám naznačuje, že musíme byť vždy v strehu. Vláde zdôrazním, že aj nasledujúcich niekoľko dní musíme byť ostražití."
Premiér informoval, že zasadanie vládneho štábu pre krízové situácie, ktorý je známy ako COBRA, povedie nová ministerka vnútra Jacqui Smithová. Polícia v piatok uzavrela obľúbenú turistickú časť centrálneho Londýna po tom, čo v aute objavila podľa slov jej predstaviteľov "potenciálne výbušné zariadenie", ktoré následne "zneškodnila". Polícia informovala, že ju privolali na Haymarket v blízkosti Piccadilly Circus v noci tesne pred 03:00 SELČ po avíze, že na mieste stojí podozrivo zaparkované auto. "V rámci preventívnych opatrení sme celé okolie uzavreli, kým vozidlo skúmali experti na výbušniny," vyhlásila londýnska polícia. "Objavili sme niečo, čo sa javilo ako potenciálne výbušné zariadenie. Zneškodnili sme ho."
Protiteroristická jednotka metropolitnej polície začala udalosť vyšetrovať. Zatiaľ nie je známe, o aké zariadenie išlo, ale policajný hovorca povedal, že detailnejšie informácie poskytnú neskôr.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 13:06