Ústredná štátny archív v Petrohrade zverejnil charakteristiku sovietskej tajnej služby KGB na jej pracovníka Vladimira Putina. Dokument okamžite upútal pozornosť ruských médií aj sociálnych sietí.
"Súdruh Putin neustále zvyšuje svoju ideovo politickú úroveň. Aktívne pôsobí v sieti straníckeho školenia. Neustále zdokonaľuje svoje profesijné majstrovstvo," hovorí sa v charakteristike vydanej Komsomoľsk (mládežníckou) organizáciou správy KGB na vtedy dvadsaťtriročnú budúcu hlavu štátu.
Russian President Vladimir Putin was “prompt, disciplined and conscientious” as a spy in the KGB, according to a declassified profile from the Soviet Union’s feared security service.@business @rahimabbas3 @MedvedevRussiaE pic.twitter.com/LJl5mBgCWs
— Mujeeb Hidayat (@MujeebHidayat) October 31, 2019
"Počas práce v orgánoch štátnej bezpečnosti sa V.V. Putin predviedol ako pracovitý, disciplinovaný a svedomitý pracovník. Morálne pevný. Teší sa zaslúženej autorite u kolegov," dodáva posudok. Upozorňuje tiež, že Putin sa vo voľnom čase venuje športu, dosiahol majstrovskej úrovne v džude a sambe a v roku 1976 vyhral majstrovstvá Leningradu (názov Petrohradu za sovietskych čias - pozn. red.).
"Tento dokument nikdy nebol utajený, je to obyčajný Komsomoľsk posudok," povedal riaditeľ archívu Vladimir Taradin televízii 360. Hodnotenie archív predstavil na výstave venovanej 90 rokov svojej existencie. Jej súčasťou sú aj dokumenty týkajúce sa ďalších význačných predstaviteľov, ktorí zanechali v Petrohrade svoju stopu: sovietskych maršalov Michaila Tuchačevského, Georgija Žukova a Leonida Govorova, režiséra Georgija Tovstonogova, prvého kozmonauta Jurija Gagarina i ďalších.
Putin začal pracovať v KGB po štúdiu práv v Leningrade v roku 1975 a v leningradskej správe tajnej služby pracoval do roku 1984. Spolu s ním vo "Veľkom dome", ako sa miestne sídlo KGB prezývalo, pôsobili neskorší prezidentovi spolupracovníci Viktor Čerkesov, Viktor Ivanov, Nikolaj Patrušev, Alexandr Bortnikov či Georgij Poltavčenko.
V rokoch 1985 až 1990 Putin, už v hodnosti majora, slúžil ako príslušník zahraničnej rozviedky vo východnom Nemecku. V roku 1991 KGB opustil, pripomenul portál Newsru.com.
Dodal, že sa traduje, že na jar 1999, teda ešte za Putinovho predchodcu v prezidentskej funkcii Borisa Jeľcina, v Kremli premýšľali, komu by sa mal budúci ruský prezident podobať.
Údajne vyhrali tri osobnosti: maršal Žukov, televízny rozviedčík Max Otto von Stierlitz v podaní herca Vjačeslava Tichonova a ďalší hrdina z televízneho seriálu, policajt Gleb Žeglov v podaní Vladimira Vysockého. "Nech to tak skutočne bolo, alebo nie, rysy pripisované týmto hrdinom sa neskôr v mnohom stali príznačnými aj pre obraz prezidenta Putina," poznamenal Newsru.com.