Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2019, 08:39

Herečkú Jane Fondovú opäť zatkli pri demonštrácii, strávila noc vo väzení

Americká herečka povedala, že v rámci presadzovania obmedzení vo využívaní fosílnych palív sa chce nechať zatknúť každý piatok.

Jane Fonda
Zdroj: Reuters

Americká herečka a aktivistka Jane Fondová strávila predošlú noc vo väzení v hlavnom meste Washington po tom, ako ju zatkli už štvrtýkrát za posledné štyri týždne v blízkosti Kapitolu, kde sa zúčastňovala na demonštrácii proti zmene klímy. Informovala o tom v sobotu večer (miestneho času) tlačová agentúra AP.

V súčasnosti 81-ročná filmová hviezda bola jednou z vyše 40 osôb, ktoré zatkla v piatok polícia, keď si posadali v átriu jednej z budov patriacich Senátu.

Hovorca piatkových klimatických protestov známych ako "Fire Drill Fridays", Ira Arlook, uviedol, že Fondová bola jedinou spomedzi zatknutých osôb, ktorá prenocovala vo väzení. Stalo sa jej to prvýkrát, odkedy sa začala zúčastňovať na týchto demonštráciách.

Samotná Fondová povedala, že v rámci presadzovania obmedzení vo využívaní fosílnych palív sa chce nechať zatknúť každý piatok.

Zmena podnebia sa stala v americkej politike významnou témou a niekoľko členov Demokratickej strany, usilujúcich sa získať nomináciu svojej strany pre prezidentské voľby v roku 2020, už zverejnilo svoje akčné plány pre oblasť klímy.

Fondová hrala v klasických filmoch americkej kinematografie, napríklad Od deviatich k piatim, Na zlatom jazere, ale nedávno účinkovala i v seriáli Grace a Frankie. Je dvojnásobnou nositeľkou ceny Oscar - za film Klute (1971) a za snímku Návrat domov (1978). Účinkovala v divadle na Broadwayi i v televízii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.