Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2019, 23:47

Trump pohrozil zastavením pomoci pre požiarmi sužovanú Kaliforniu

Požiare v Kalifornii zničili za posledné týždne takmer 40-tisíc hektárov porastov.

Trump pohrozil zastavením pomoci pre požiarmi sužovanú Kaliforniu
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v nedeľu znova pohrozil zastavením federálnej pomoci pre Kaliforniu po tom, ako demokratický guvernér tohto štátu USA kritizoval jeho environmentálu politiku. Informovala o tom agentúra AFP.

Požiare v Kalifornii zničili za posledné týždne takmer 40-tisíc hektárov porastov. Hasiči v nedeľu pokračovali s bojom proti lesnému požiaru 100 kilometrov severozápadne od Los Angeles, ktorý už dostali pod kontrolu na 50 percent, a požiaru severne od San Francisca, ktorý je pod kontrolou na viac než tri štvrtiny.

Ďalšie požiare - vrátane plameňov, ktoré ohrozovali mnohomiliónové domy a známe objekty v oblasti Los Angeles - medzičasom ustúpili a evakuovaní obyvatelia sa začínajú vracať domov.

Trump v nedeľu rovnako ako vlani, keď pri požiaroch v severnej Kalifornii zahynulo 86 ľudí, kritizoval tamojšie úrady a zodpovednosť pripísal guvernérovi Gavinovi Newsomovi, ktorý podľa neho odvádza "hroznú prácu pri lesnom hospodárstve".

"Každý rok, keď zúria požiare a Kalifornia horí, je to rovnaké - a potom príde žiadať federálnu vládu o (finančnú) pomoc. Už nie. Urobte si svoju prácu, guvernér," napísal prezident na Twitteri.

Newsom v reakcii tvítoval: "Neveríte v klimatickú zmenu. Ste ospravedlnení z tejto debaty."

Širšie vyjadrenie guvernér poskytol v nedávnom rozhovore pre noviny The New York Times, v ktorom poukázal na rušenie predpisov ochrany životného prostredia Trumpovou vládou. "Vedieme boj proti najničivejším požiarom v dejinách nášho štátu... a Trump vedie totálny útok voči nápravným prostriedkom," uviedol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.