Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2019, 11:10

Poľská reforma ohrozuje nezávislosť súdnictva, rozhodol Súdny dvor Európskej únie

Súd považuje rozdielny vek odchodu do dôchodku pri mužoch a ženách za diskriminačný.

Poľská reforma ohrozuje nezávislosť súdnictva, rozhodol Súdny dvor Európskej únie
Zdroj: Reuters

Poľský zákon znižujúci dôchodkový vek sudcov je v rozpore s právom Únie. Rozhodol o tom dnes Súdny dvor Európskej únie, podľa ktorého môže norma vyvolávať pochybnosti o nezávislosti sudcov. Súd tiež označil zákon za diskriminačný, lebo zaviedol rozdielny vek odchodu do penzie u žien a mužov.

Najvyšší súdny orgán únie vyhovel žalobe Európskej komisie, ktorá proti Poľsku vedie konanie kvôli niekoľkým častiam spornej justičnej reformy.

Poľská vláda presadila predvlani v parlamente zákon, ktorý znížil dovtedy jednotný dôchodkový vek sudcov zo 67 rokov u mužov o dva a u žien o sedem rokov.

Súd v Luxemburgu dnes konštatoval, že stanovením rozdielneho veku zákon porušuje európske pravidlá proti diskriminácii na základe pohlavia. Problematický je podľa únijnej justície tiež fakt, že poľský minister spravodlivosti môže u niektorých sudcov na základe ich žiadosti nástup do dôchodku odložiť.

Táto úprava síce podľa súdu priamo neohrozuje nezávislosť poľskej justície, ale môže vyvolávať pochybnosti o neovplyvniteľnosti sudcov.

Komisia v súvislosti s justičnými zákonmi vedie s Poľskom konanie kvôli obavám z ohrozenia vlády práva v krajine. Podľa kritikov sa poľská vláda snaží obmedziť nezávislosť súdov a získať nad nimi kontrolu.

Konzervatívna nacionalistická vládna strana Právo a spravodlivosť, ktorá v októbri vyhrala druhé voľby v rade a má opäť väčšinu v dolnej parlamentnej komore, reformu vysvetľuje ako snahu zefektívniť prácu justície a zbaviť sa sudcov spájaných ešte s komunistickým režimom pred rokom 1989.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.