Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2019, 21:01

Súd nariadil Trumpovi zaplatiť dva milióny dolárov v kauze jeho nadácie

Podľa prokuratúry štátu New York Donald Trump aj jeho tri deti dlhé roky zneužívali fondy nadácie.

Súd nariadil Trumpovi zaplatiť dva milióny dolárov v kauze jeho nadácie
Zdroj: Reuters

Newyorský súd dnes nariadil prezidentovi Donaldovi Trumpovi zaplatiť dva milióny dolárov na urovnanie žaloby, ktorá ho viní zo zneužívania svojej charitatívnej organizácie pre politické a obchodné ciele.

Informovala o tom agentúra AP. Sudkyňa Saliann Scarpullaová tiež podpísala dohodu o uzavretí nadácie Trump Foundation a prevodu jej zostávajúcej hotovosti na iné neziskové organizácie.

Podľa prokuratúry štátu New York Trump aj jeho tri deti dlhé roky zneužívali fondy nadácie, a to aj počas prezidentovej volebnej kampane v roku 2016.

Prokuratúra preto žiadala vrátenie zneužitých peňazí a tiež zaplatenie pokuty, a to v celkovej sume 2,8 milióna dolárov. Sudkyňa však sumu znížila na dva milióny dolárov.

Na konci minulého roka sa nadácia s prokuratúrou dohodla, že v rámci urovnania sporu skončí a zvyšných 1,7 milióna dolárov, ktorými disponuje, prevedie na iné dobročinné spolky. Sudkyňa dnes túto dohodu potvrdila.

O nezrovnalostiach v nadácii začali americké médiá informovať počas Trumpovej prezidentskej kampane pred voľbami v roku 2016. Terajší prezident vtedy obvinenia odmietal a označoval ich za špinavú prácu demokratov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.