Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 07:54

Trump zvažuje, že stiahne z Južnej Kórey časť svojich vojakov

Americký prezident Donald Trump podľa Reuters trvá na zvýšení príspevkov a takisto navrhol možné úplné stiahnutie amerických vojakov.

Donald Trump
Zdroj: TASR/AP

Spojené štáty zvažujú, že z Južnej Kórey stiahnu jednu brigádu ozbrojených síl, ak Soul nebude súhlasiť so žiadosťou USA o zvýšenie príspevkov na výdavky v súvislosti s rozmiestnením amerických vojakov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Spojené štáty prerušili rokovania s Južnou Kóreou v utorok po tom, ako Soul požiadali, aby zvýšil každoročný príspevok na amerických vojakov na sumu v prepočte viac ako 4,5 miliardy eur.

Podľa juhokórejských zákonodarcov je to viac ako päťnásobok sumy, ktorou ich krajina prispieva v súčasnosti.

Americký prezident Donald Trump podľa Reuters trvá na zvýšení príspevkov a takisto navrhol možné úplné stiahnutie amerických vojakov.

USA majú v Južnej Kórei približne 28 500 vojakov. Brigádu tvorí 3000-4000 vojakov.

Takéto zníženie počtu vojakov by, ako analyzuje Reuters, bolo v súlade so zákonom schvaľujúcim národnú obranu (NDAA), ktorý špecifikuje najmä rozpočet a výdavky amerického ministerstva obrany.

Osobitný zástupca amerického ministerstva zahraničných vecí v rokovaniach so Severnou Kóreou Stephen Biegun je podľa svojich slov presvedčený, že vojaci USA budú v Južnej Kórei pôsobiť aj naďalej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.