Obyvatelia Bougainville dnes začali hlasovať v referende o tom, či si želajú nezávislosť svojho územia na súostroví Papua-Nová Guinea, alebo posilnenie autonómie. Výsledkom ľudového hlasovania, ktoré potrvá do 7. decembra, by mohol byť vznik nového štátu. Výsledky majú byť zverejnené v decembri.
Ostrov pomenovaný podľa francúzskeho objaviteľa Louisa Antoinea de Bougainville, priľahlý ostrov Buka a niekoľko ďalších menších ostrovčekov tvoria v súčasnosti autonómne územie Bougainville v rámci štátu Papua-Nová Guinea. Pri sčítaní ľudu v roku 2011 malo toto územie 250-tisíc obyvateľov.
Otázkou je finančná stabilita
Podľa tlačových agentúr možno predpokladať, že väčšina voličov sa vysloví pre samostatnosť. Otázkou ale je, nakoľko by nezávislé Bougainville bolo schopné fungovať vzhľadom na to, že teraz spolieha na finančnú podporu od Papuy-Novej Guiney.
Na referendum, ktoré je nezáväzné, sa podľa úradov zaregistrovalo viac ako 200-tisíc ľudí. O výsledkoch hlasovania, na ktoré dohliada stovka zahraničných pozorovateľov, bude následne rokovať parlament Papuy-Novej Guiney.
Referendum je súčasťou mierového procesu dohodnutého v roku 1998 na konci desaťročného ozbrojeného konfliktu, ktorý si vyžiadal na 20-tisíc ľudských životov.
Vojna o zlato
Miestni povstalci bojovali vo vojne s vojakmi Papuy-Novej Guiney o samostatnosť Bougainville a o to, ako sa budú využívať jeho veľké zásoby medi a zlata.
Vojna začala v roku 1988, kedy sa vzbúrili majitelia pozemkov na ostrove Bougainville kvôli ekologickým škodám, ktoré spôsobila rozsiahla povrchová baňa na meď prevádzkovaná dcérskou spoločnosťou ťažiarskeho gigantu Rio Tinto.
Protesty boli namierené aj proti zaobchádzaniu s baníkmi z radov pôvodných obyvateľov aj proti tomu, že väčšina ziskov z ťažby mierila preč z ostrova.
Baňa Panguna v tej dobe vytvárala cez 40 percent HDP Papuy-Novej Guiney. V roku 1989 si povstalci vynútili uzavretie bane, ktorá od tej doby zostáva mimo prevádzky, ale ich kampaň prerástla v boj za nezávislosť ostrova.
Bougainville má aj významnú strategickú polohu vo vodách oddeľujúcich Áziu a Ameriku. Prípadný vznik nového štátu tak pozorne sledujú západné krajiny, ktoré sa snažia oslabiť rastúci vplyv Číny v tomto regióne, poznamenala agentúra Reuters.