Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 14:24

Trump sa modlí za rozpad Európskej únie. Je pre ňu veľkou výzvou, tvrdí Tusk

Vzťahy medzi EÚ a Washingtonom od príchodu Trumpa do Bieleho domu sprevádza celý rad treníc.

Trump sa modlí za rozpad Európskej únie. Je pre ňu veľkou výzvou, tvrdí Tusk
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump predstavuje pre Európsku úniu jednu z najväčších výziev a modlí sa za jej rozpad. V rozhovore s nemeckým denníkom Die Zeit to podľa agentúry Reuters povedal končiaci predseda Európskej rady Donald Tusk.

"Prvýkrát v dejinách je tu americký prezident, ktorý otvorene vystupuje proti jednotnej Európe. Podporuje brexit a modlí sa za rozpad únie," uviedol bývalý poľský premiér. Z jeho vyjadrenia vyplýva, že Trump je odhodlaný EÚ oslabiť. Podľa Tuska predstavuje pre európsky blok "možno najzložitejšiu výzvu".

Vzťahy medzi EÚ a Washingtonom od príchodu Trumpa do Bieleho domu sprevádza celý rad treníc. Dve strany sa rozišli v otázke boja proti klimatickým zmenám, iránskeho jadrového programu či izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Trump tiež privítal odchod Británie z EÚ a Európu vlani označil za obchodného "nepriateľa" Spojených štátov. Tusk vtedy reagoval vyhlásením, že "Amerika a EÚ sú najlepší priatelia".

Poľskému politikovi v týchto dňoch končí päťročný mandát na čele Európskej rady, počas ktorého predsedal summitom lídrov členských krajín EÚ. Vo funkcii ho od začiatku decembra nahradí bývalý belgický premiér Charles Michel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.