Vladimir Putin a Joe BidenTASR/AP
StoryEditor

USA rozmiestňovaním ďalších vojakov prispievajú k esklácii v Európe, tvrdí Kremeľ

03.02.2022, 08:05
Autor:
TASRTASR
Zo strany USA ide o reakciu na kroky Ruska, ktoré pri hraniciach s Ukrajinou rozmiestnilo desaťtisíce svojich vojakov a od Západu žiada splnenie bezpečnostných záruk.

Rozmiestnením dodatočného kontingentu amerických vojakov a ich redislokáciou v Európe Spojené štáty prispievajú k zhoršovaniu napätia na európskom kontinente. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to povedal v noci na štvrtok v rozhovore pre televíziu CNN v reakcii na oznámenie Pentagónu, že vyšle do Európy ďalších vojakov.

Reakcia na kroky Ruska

Zo strany USA ide o reakciu na kroky Ruska, ktoré pri hraniciach s Ukrajinou rozmiestnilo desaťtisíce svojich vojakov a od Západu žiada splnenie bezpečnostných záruk.

Peskov pre CNN uviedol, že nasadením ďalších vojakov "Spojené štáty de facto pokračujú v eskalácii napätia v Európe". Zdôraznil, že tieto kroky USA sú "najlepším dôkazom toho, že my, Rusko, máme zjavný dôvod na obavy".

Prezident USA Joe Biden v stredu oficiálne schválil vyslanie 3000 amerických vojakov do Poľska, Nemecka a Rumunska. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že táto misia sa uskutočňuje v rámci podpor& krajín NATO vo východnej Európe.

Hovorca Pentagónu John Kirby spresnil, že Spojených štátov do Poľska a Nemecka bude presunutých asi 2000 vojakov. Do Rumunska pôjde približne 1000 vojakov doteraz dislokovaných v Nemecku.

Táto rotácia sa podľa Kirbyho odohrá v najbližších dňoch, ale jednotky na mieste určenia nezostanú nastálo. Zdôraznil tiež, že tieto sily nepôjdu na Ukrajinu, ktorá sa cíti byť ohrozená ruskými jednotkami rozmiestnenými v blízkosti svojich hraníc.

"Tieto (americké) jednotky nebudú bojovať na Ukrajine, ale budú zabezpečovať robustnú ochranu našich spojencov v rámci NATO," povedal Kirby s tým, že presun jednotiek odsúhlasilo Nemecko aj Poľsko.

Môžu vyslať ďalšie jednotky

Dodal, že Spojené štáty sú v prípade potreby ochotné vyslať do Európy ďalšie jednotky.

"Americká armáda má v stave pohotovosti ďalších 8500 vojakov (na území USA). Tých zatiaľ neplánujeme vyslať, avšak v prípade potreby sú pripravení posilniť sily rýchleho nasadenia NATO (NRF)," spresnil Kirby.

Biden v stredu pre CNN objasnil, že jeho rozhodnutie je "úplne v súlade" s tým, čo USA deklarovali počas nedávnych rokovaní s ruskými predstaviteľmi vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Pokiaľ bude (Rusko) konať agresívne, presvedčíme našich spojencov v NATO a východnú Európu, že sme s nimi, a článok 5 je svätou povinnosťou," zdôraznil Biden.

Článok číslo 5 Severoatlantickej zmluvy stanovuje, že ozbrojený útok na jednu alebo viaceré členské krajiny v Európe alebo Severnej Amerike bude považovaný za útok na celú Alianciu.

01 - Modified: 2022-12-08 12:35:08 - Feat.: - Title: Kremeľ: Kyjev pokračuje v teroristických útokoch. Bezpečnosť Krymu a Sevastopola je ohrozená 02 - Modified: 2022-12-08 12:09:37 - Feat.: - Title: Ruskí propagandisti sa chystajú na prehru, Ukrajina ukazuje na zmenu tónu 03 - Modified: 2022-12-08 10:35:34 - Feat.: - Title: Ukrajina používa na bojisku upravené drony sovietskej výroby. Útočí nimi na ruské základne 04 - Modified: 2022-12-08 09:53:31 - Feat.: - Title: Šéf digitalizácie Ukrajiny pre HN: Proti Rusom bojujú aj bežní ľudia pomocou našej mobilnej aplikácie 05 - Modified: 2022-12-08 08:27:08 - Feat.: - Title: Čína sprevádzkovala ďalšiu časť plynovodu Sila Sibíri. Plyn bude z Ruska prúdiť do Šanghaja či Pekingu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. december 2022 13:39