Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 09:45

Bývalého pakistanského prezidenta Mušarrafa odsúdili na trest smrti

Parvíz Mušarraf pred tromi rokmi odcestoval za účelmi lekárskej starostlivosti do Dubaja a do vlasti sa už nevrátil.

Bývalého pakistanského prezidenta Mušarrafa odsúdili na trest smrti
Zdroj: TASR/AP

Osobitný pakistanský súd dnes vyniesol rozsudok smrti nad bývalým prezident Parvízom Mušarrafom za vlastizradu. Podľa pakistanského denníka Dawn sa pre tento trest vyslovili dvaja z troch sudcov. Detaily rozsudku majú byť zverejnené neskôr.

Mušarráf sa k moci dostal pri vojenskom prevrate v roku 1999 a v roku 2014 bol obžalovaný z vlastizrady. V Pakistane teraz nie je, pretože pred tromi rokmi odcestoval za účelmi lekárskej starostlivosti do Dubaja a do vlasti sa už nevrátil. Súd ho označil za človeka na úteku pred spravodlivosťou.

Podľa denníka Dawn sa sudcovia zhodli, že Mušarráf porušil ústavu v roku 2007. Vtedy odvolal vysoko postaveného sudcu a vyhlásil výnimočný stav. Bývalý prezident všetky obvinenia odmieta ako politicky motivované.

Mušarráf vládol v Pakistane v rokoch 1999 až 2008. Po prvýkrát odišiel do exilu v roku 2008, po piatich rokoch sa však vrátil, aby kandidoval vo voľbách.

Volebná komisia mu však kandidovať neumožnila a politik bol zatknutý. Odvtedy zotrvával prevažne v domácom väzení vo svojej luxusnej vile na predmestí Islamabadu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.