Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2019, 10:08

Skupina britských poslancov chce, aby vystúpenie Británie z EÚ oznámil Big Ben

Asi najznámejší britský zvon v súčasnosti pravidelne nezvoní kvôli opravám Alžbetinej veže Westminsterského paláca.

Skupina britských poslancov chce, aby vystúpenie Británie z EÚ oznámil Big Ben
Zdroj: TASR/AP

Viac ako päť desiatok novozvolených britských poslancov sa podpísalo pod iniciatívu, ktorej cieľom je, aby odchod Británie z Európskej únie sprevádzalo odbíjanie zvonu Big Ben. Informoval o tom denník The Daily Telegraph.

Asi najznámejší britský zvon v súčasnosti pravidelne nezvoní kvôli opravám Alžbetinej veže Westminsterského paláca, v ktorej visí. Británia podľa všetkého Európsku úniu opustí na konci januára budúceho roka.

​Skupina poslancov vedená Markom Francoisom, ktorý je jedným z popredných priaznivcov odchodu Británie z EÚ, predložila návrh, aby sa Veľký zvon bežne známy ako Big Ben, 31. januára o 23:00 miestneho času (o polnoci SEČ) rozoznel, a symbolicky tak zakončil členstvo Británie v Európskej únii.

Alžbetina veža Westminsterského paláca, v ktorom sídli britský parlament, v súčasnosti prechádza nákladnou rekonštrukciou. Inštaluje sa do nej výťah a opravuje sa aj ciferník hodín.

Pravidelne prestal Veľký zvon, ktorý má viac ako 160 rokov a váži cez 13 ton, odbíjať z bezpečnostných dôvodov: pre robotníkov pracujúcich na veži by boli rany príliš hlasné a mohli by im poškodiť sluch. Mimoriadne sa Big Ben rozoznie napríklad na Nový rok.

Skupina poslancov okolo Francoisa chce svojou iniciatívou zvrátiť rozhodnutie bývalého predsedu Dolnej snemovne Johna Bercowa, ktorý na začiatku tohto roka odmietol, aby Big Ben pri brexite - vtedy ešte plánovanom na 29. marca - odbíjal.

​Po víťazstve konzervatívcov premiéra Borisa Johnsona vo voľbách z minulého týždňa už odchodu Británie z Európskej únie nič nestojí v ceste. Dnes vláda poslancom predloží na hlasovanie vykonávací zákon k dohode, ktorú Johnson v októbri vyjednal s Bruselom.

Vzhľadom na to, že konzervatívci majú po voľbách v Dolnej snemovni parlamentu pohodlnú väčšinu, očakáva sa, že zákon poslanci v prvom hlasovaní schvália. Následne norma poputuje do výborov a na začiatku januára ju zákonodarcovia zrejme schvália definitívne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.