Ferrero kupuje približne 30 percent všetkých lieskových orieškov, ktoré používa vo svojich produktoch, práve v Turecku.
Podľa dostupných záznamov z roku 2012 sa odhaduje, že v tejto krajine v najrôznejších priemyselných odvetviach pracovalo vyše 900-tisíc detí, z toho 11 300 vo veku medzi 6 a 14 rokmi.
Turci o probléme vedia
Centrum pre práva detí v Turecku odhadlo, že počas práce vlani zomrelo 67 detí a mladistvých, napísal server Daily News.
Vo vyjadrení pre The Guardian spoločnosť Ferrero priznala, že o probléme detskej práce v Turecku vie. Dodala tiež, že je odhodlaná za odstránenie tejto formy zamestnávania vo svojich zásobovacích reťazcoch bojovať.
Server BBC upozornil, že teraz nie je Ferrero schopné preukázať, odkiaľ lieskové oriešky používané v jeho produktoch skutočne pochádzajú. Spoločnosť to vraj chce zmeniť v roku 2020.
Deti pochádzajú z rodín migrantov
Videá natočené britskou skupinou WeMove Europe a Centrom pre práva detí v Turecku zachytávajú mimo iné deti, ktoré tvrdia, že majú 11 rokov a sú nútené pracovať až 12 hodín denne neďaleko Čierneho mora. Pritom nemajú akúkoľvek zmluvu.
"Začíname v pol ôsmej a končíme o šiestej večer. Som tu ešte len druhýkrát," tvrdí jedenásťročné dievča. Ďalšie o rok staršie hovorí, že lieskové oriešky žne už dva roky.
Farmári, ktorí vo videu tiež vystupujú, uvádzajú, že všetka úroda lieskových orieškov putuje do firmy Ferrero. "Ak by som nedovolil deťom pracovať, ich rodiny by odišli k iným farmárom, ktorí by ich zamestnali. Keď ich necháme pracovať, máme popravde zlé svedomie. Koniec koncov sú to ešte deti," uviedol jeden zo poľnohospodárov.
Server BBC konštatoval, že detskí zberači sú väčšinou migranti, najmä Kurdi. Za deň si zarobia maximálne 65 lír, čo je v prepočte necelých desať eur.