Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2019, 17:01

Čína otestovala najvýkonnejšiu nosnú raketu, má zohrať kľúčovú úlohu vo vesmírnom programe

Výkonná nosná raketa Čchang-čeng 5 by Číne mohla pomôcť naplniť cieľ vybudovať do roku 2020 vlastnú vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Zeme

Čína otestovala najvýkonnejšiu nosnú raketu, má zohrať kľúčovú úlohu vo vesmírnom programe
Zdroj: Reuters

Čína v piatok úspešne otestovala svoju najvýkonnejšiu nosnú raketu Čchang-čeng 5, ktorá by mala zohrať kľúčovú úlohu v ďalšom rozvoji čínskeho vesmírneho programu. Informovala o tom agentúra DPA.

Raketa Čchang-čeng 5 (Dlhý pochod 5) odštartovala o 13.53 h SEČ z kozmodrómu Wen-čchang, ktorý sa nachádza na juhočínskom ostrove Chaj-nan.

Stanovenú obežnú dráhu dosiahla nad Tichým oceánom po viac ako 30-minútovom lete.

Podľa čínskych štátnych médií sa pri piatkovom štarte testovali "kľúčové technológie", ktoré sa budú využívať pri ďalších vesmírnych misiách.

Výkonná nosná raketa Čchang-čeng 5 by Číne mohla pomôcť naplniť cieľ vybudovať do roku 2020 vlastnú vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Zeme. Peking by ju tiež mohol využiť pri testovacích kozmických letoch s ľudskou posádkou či pri plánovaných misiách zameraných na prieskum Mesiaca a Marsu.

Piatkový test bol už v poradí tretím letom nosiča Čchang-čeng 5. Prvý štart však v roku 2016 sprevádzali technické problémy a o rok neskôr sa test tejto rakety nevydaril.

Čína do svojho kozmického programu investuje miliardy dolárov s cieľom stať sa ďalšou vesmírnou veľmocou.

Po USA a Rusku sa Čína stala treťou krajinou, ktorej sa podarilo vyslať ľudí do kozmu s využitím svojej vlastnej technológie.

Čínska sonda začiatkom januára 2019 pristála na odvrátenej strane Mesiaca. V novembri tohto roku Peking otestoval pristávací modul pre misiu na Mars, ktorú by chcel odštartovať v roku 2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.