Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2020, 16:25

Turecko oznámilo, že deportovalo amerického "teroristického bojovníka"

Turecko začalo 11. novembra vracať osoby podozrivé z členstva v militantnej organizácii Islamský štát do ich vlasti.

Turecko oznámilo, že deportovalo amerického "teroristického bojovníka"
Zdroj: Reuters

Turecko deportovalo do Spojených štátov amerického "teroristického bojovníka". Podľa agentúry DPA to v utorok oznámilo turecké ministerstvo vnútra, neuviedlo však podrobnosti o tom, aké zločiny Američan spáchal a kam presne ho poslali.

Turecko začalo 11. novembra vracať osoby podozrivé z členstva v militantnej organizácii Islamský štát (IS) do ich vlasti, pričom ako prvého takto deportovalo jedného Američana.

​Postupne, ako deportácie pokračovali, prestali turecké úrady uvádzať, že ide o osoby podozrivé z napojenia na IS a obmedzili sa na formuláciu, že ide o "zahraničných teroristických bojovníkov".

Turecké ministerstvo vnútra len minulý týždeň podľa agentúry Anadolu uviedlo, že od novembra deportovalo 150 "zahraničných teroristických bojovníkov".

Mali medzi nimi byť aj osoby pochádzajúce z Nemecka, Francúzska, Austrálie, Grécka, Dánska, Írska, Belgicka, Kosova a Maroka. Turecko do evidencie deportovaných dosiaľ zarátavalo tiež deti, napísala DPA.

Turecké úrady pritom neuvádzali, kde a kedy údajných bojovníkov zadržali, ani to, či ich vzali do väzby po tom, čo Turecko spustilo 9. októbra ofenzívu v severovýchodnej Sýrii, alebo ešte skôr.

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu v novembri povedal, že Turecko nie je hotelom pre militantov z IS. "Každý sa vráti do svojej vlastnej krajiny. Turecko nie je otvorenou väznicou či hotelom pre každého," uviedol v decembri aj hovorca ministerstva vnútra Ismail Čatakli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.