Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2020, 19:19

Požiare zničili v Novom Južnom Walese rekordne veľkú časť územia

Zničených tam bolo už 4,9 milióna hektárov, čo je územie väčšie než Dánsko.

Požiare zničili v Novom Južnom Walese rekordne veľkú časť územia
Zdroj: Reuters

Za obeť prírodných požiarov v tejto sezóne padla v austrálskom štáte Nový Južný Wales už rekordne veľká rozloha územia. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených miestnymi hasičskými orgánmi, ktoré v utorok citoval denník The Guardian.

Zničených tam bolo už 4,9 milióna hektárov, čo je územie väčšie než Dánsko. Celková rozloha požiarmi zasiahnutého územia v Novom Južnom Walese, Viktórii, Queenslande, Južnej Austrálii a Tasmánii dosiahla pritom 8,4 milióna hektárov, čo je rozloha väčšia než Škótsko.

​Živel si dosiaľ vyžiadal najmenej 25 ľudských životov vrátane troch dobrovoľných hasičov, ako aj tisícky zničených obydlí.

Doterajší rekord tejto nelichotivej bilancie v Novom Južnom Walese pochádzal zo sezóny 1974–75 a činil 3,5 milióna hektárov spálenej zeme. K ničivosti aktuálnych požiarov prispieva skutočnosť, že sa šíria prevažne v lesnatom teréne, a nie v stepnom, čo sťažuje ich hasenie a zvyšuje riziko pre ľudí i divo žijúcu zver.

Meteorologický úrad (BOM) vo svojej výročnej klimatickej správe zverejnenej v utorok uviedol, že rok 2019 bol pre Austráliu najsuchším v dejinách príslušných záznamov. Priemerné množstvo zrážok dosiahlo na celoštátnej úrovni iba 277 milimetrov.

Polícia od začiatku sezóny prírodných požiarov zatkla 183 osôb v súvislosti s podozrením z podpaľačstva, uvádzajú noviny The Australian.

​Austrálsky premiér Scott Morrison v sobotu oznámil, že vláda pristúpi pre pretrvávajúce požiare k mobilizácii 3000 záložníkov z radov austrálskej armády. Ministerka obrany Linda Reynoldsová poznamenala, že ide o prvú povinnú mobilizáciu vojenských záloh v dejinách Austrálie.

Záložníci budú podľa jej slov poskytovať "nepretržitú" podporu "v zdravotníckej sfére, ako aj pri civilnej obrane a boji s následkami prírodnej katastrofy".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.