Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2020, 15:48

Obrovský oblak popola, dunivé zvuky a otrasy. Na Filipínach evakuovali tisíce ľudí pre hroziaci výbuch sopky

Filipínski predstavitelia varovali, že sopka môže okamžite vybuchnúť.

Obrovský oblak popola, dunivé zvuky a otrasy. Na Filipínach evakuovali tisíce ľudí pre hroziaci výbuch sopky
Zdroj: TASR/AP

Evakuáciu približne 8000 ľudí si v nedeľu vyžiadala činnosť sopky nachádzajúcej sa južne od filipínskeho hlavného mesta Manila.

Obrovský oblak popola sprevádzaný dunivými zvukmi a otrasmi zasiahol územie vo vzdialenosti 15 kilometrov. Informovala o tom agentúra DPA.

Z hlavného krátera sopky Taal v provincii Batangas ležiacej 66 kilometrov od metropoly Manila stúpal oblak bieleho a šedého dymu.

Do okolitých miest následne dopadli spŕšky malých kameňov a popol.

Filipínski predstavitelia varovali, že sopka môže okamžite vybuchnúť. "V priebehu niekoľkých hodín až dní môže dôjsť k prudkej explozívnej erupcii," varoval Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie (PHIVOLCS). Ten zvýšil stupeň varovania pred výbuchom na štvrtý z piatich stupňov.

Od 11.00 h miestneho času (04.00 h SEČ) došlo k náhlemu nárastu sopečnej aktivity a sérii sopečných zemetrasení, uviedol PHIVOLCS.

Aj po 18.00 h miestneho času (11.00 h SEČ) boli v okolitých mestách citeľné otrasy s magnitúdou 2,9 a 3,9.

Zrušené boli aj lety z medzinárodného letiska v Manile a miestni úradníci zrušili pondelňajšie vyučovanie v školách v hlavnom meste.

Sopka Taal je druhou najaktívnejšou sopkou na Filipínach a patrí medzi obľúbený cieľ turistov aj pre prekrásne kráterové jazero.

Od roku 1572 táto sopka vybuchla 33-krát, k poslednej väčšej explózii došlo v októbri 1977. Doteraz najhorší bol výbuch sopky Taal v roku 1911 - vyžiadal si viac než 1300 obetí na životoch.

Filipíny, ktoré majú približne 22 aktívnych sopiek, ležia v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde je zvýšená vulkanická aktivita a vyskytuje sa tam približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.