Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2020, 12:10

Austrália si zatiaľ nevydýchne. Po rozsiahlych požiaroch krajinu čakajú silné búrky a záplavy

Úrady v štáte Victoria dnes dôrazne varovali pred počasím v niektorých častiach krajiny.

Východ Austrálie teraz namiesto ohňa ohrozuje voda. Predpoveď počasia pre austrálsky štát Victoria zasiahnutý v posledných mesiacoch rozsiahlymi požiarmi varuje pred silnými búrkami a prípadnými záplavami. Informuje o tom spravodajský server BBC. Nedávne lejaky v mieste síce časť ohňov uhasili, na svedomí ale majú aj výpadky energií a cestné uzávery. Trpí tiež austrálsky cestovný ruch.

Požiare vypukli v septembri. Odvtedy zničili tisíce domov, zničili územie s rozlohou väčšou ako má Slovensko a pripravili o život 29 ľudí a milióny zvierat. Vlhké počasie teraz pomáha situáciu upokojiť. Austrálska vláda znepokojená znížením záujmu turistov o návštevu krajiny navyše oznámila balík opatrení, ktorý by mal turistický ruch oživiť.

Z národného fondu určeného na pomoc pri odstraňovaní následkov požiarov má podľa premiéra Scotta Morrisona turistické odvetvie získať 76 miliónov austrálskych dolárov. Šéf austrálskej vlády dnes opatrenia opísal ako "naliehavú injekciu" pre postihnuté firmy a povedal, že cestovný ruch v krajine čelí "historicky najväčšej výzve".

​Predstaviteľ austrálskeho združenia cestovného priemyslu agentúre Reuters povedal, že škody v tomto odvetví sa blížia k jednej miliarde austrálskych dolárov. Podľa austrálskej rady pre propagáciu ciest do Austrálie sa straty môžu do konca roka vyšplhať na viac ako 4,5 miliardy dolárov.

Úrady vo Victórii dnes dôrazne varovali pred počasím v niektorých častiach štátu. Uviedli, že v nasledujúcich troch dňoch by tam škody mohli napáchať vetry a silné zrážky. Podľa zdroja austrálskeho spravodajského serveru ABC oblasť čakajú "dva najvlhkejšie dni za veľa a veľa mesiacov." Dnes bolo v tomto štáte zaznamenaných ešte asi 14 rozsiahlych požiarov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.