Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2020, 19:10

NATO iniciuje dosť nebezpečnú hru, tvrdí Lavrov

Podľa Lavrova sú niektorí ľudia na Západe "ešte stále vedení ani nie včerajšou logikou, ale predvčerajšou logikou.

NATO iniciuje dosť nebezpečnú hru, tvrdí Lavrov
Zdroj: Reuters

Plán NATO vyhlásiť vesmír a kybernetický priestor za svoje operačné oblasti podrýva globálny systém strategickej stability, uviedol v utorok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti.

"Vidíme kroky zamerané na zvýšenie napätia v oblasti strategickej stability a jadrových zbraní... NATO okrem toho iniciuje dosť nebezpečnú hru, vyhlasuje vesmír a kyberpriestor za svoje operačné oblasti," uviedol Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS.

Podľa Lavrova sú niektorí ľudia na Západe "ešte stále vedení ani nie včerajšou logikou, ale predvčerajšou logikou v snahe získať späť svoje bývalé globálne dominantné postavenie, pričom podnikajú čoraz agresívnejšie kroky".

"Chcel by som poukázať na situáciu v oblasti globálnej strategickej stability, ktorá v súčasnosti čelí útoku," pokračoval Lavrov.

Američania podľa neho zničili dve z troch významných zmlúv - Zmluvu o obmedzení protiraketovej obrany (ABM) a Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), zatiaľ čo budúcnosť novej Zmluvy o obmedzení strategických útočných zbraní (New START/SNV-III), "ktorá je posledným nástrojom v oblasti strategickej stability, zostáva nejasná".

Šéf ruskej diplomacie zdôraznil, že Moskva poslala Spojeným štátom svoje návrhy na rozšírenie tejto zmluvy a že šéf Kremľa Vladimir Putin zopakoval, že návrhy na predĺženie platnosti zmluvy sú stále aktuálne.

"Doposiaľ neprišla žiadna odpoveď," dodal ruský minister zahraničných vecí.

Zmluva New START/SNV-III bola Moskvou a Washingtonom uzavretá v roku 2010. Podpísali ju vtedajší prezidenti Spojených štátov a Ruska - Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Dokument bude platiť do 5. februára 2021. Podľa dohody môže byť jeho platnosť predĺžená o päť rokov.

Rusko a Spojené štáty vlani vo februári odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Stalo sa tak po tom, ako sa vzájomne obvinili z jej porušovania.

Zmluva INF, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazovala okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 - 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

Rusko ešte v roku 2015 zlúčilo niekoľko zložiek svojej armády v do vzdušno-kozmických síl. Minister obrany Sergej Šojgu vtedy označil reorganizáciu za "optimálny spôsob, ako vylepšiť systém vzdušno-kozmickej obrany štátu".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.