Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2020, 20:18

Riziko epidémie v Európe je krajne nízke, tvrdia francúzski lekári

Yazdan Yazdanpaneh tvrdí, že úmrtnosť na koronavírus je okolo päť percent, zatiaľ čo v prípade SARS-u to bol dvojnásobok.

Riziko epidémie v Európe je krajne nízke, tvrdia francúzski lekári
Zdroj: Reuters

Dvaja poprední francúzski lekári, ktorí sa v Paríži starajú o dvojicu infikovanú novým typom koronavírusu, uviedli, že nákaza sa v porovnaní s tými predchádzajúcimi, napríklad s ochorením SARS, javí slabšia a riziko epidémie v Európe je teraz malé. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Tretí nakazený bol hospitalizovaný v nemocnici v Bordeaux. Doteraz je na celom svete evidovaných vyše 1400 nakazených. V Číne sa podľa posledných oficiálnych údajov novým koronavírusom nakazilo už 1372 ľudí, 41 ich tam chorobe podľahlo.

​Dvaja pacienti sa nachádzajú v parížskej fakultnej nemocnici bich-Claude Bernard na oddelených izbách a ich stav sa zlepšuje, uviedol dnes jeden z lekárov, Yazdan Yazdanpaneh. V izbách nemocnica udržiava podtlak, ktorý pomáha brániť šíreniu koronavírusu.

Pár, muž vo veku 31 rokov a o rok mladšia žena, pochádza z epicentra nákazy, mesta Wu-chan v centrálnej Číne. Do Francúzska prileteli 18. januára a nevykazovali vtedy žiadne symptómy. Tie sa u jedného z nich prejavili deň po príchode, u druhého deň potom, povedal lekár. Do nemocnice boli prijatí v piatok.

Možnosť, že "vo Francúzsku alebo v Európe prepukne epidémia je nízka, ba krajne nízka", konštatoval Yazdanpaneh. "Toto ochorenie je oveľa menej vážne ako napríklad SARS - a toto tvrdenie nezakladám na našich dvoch pacientoch, ale na rozhovoroch so zahraničnými kolegami," dodal. Tvrdí, že úmrtnosť na koronavírus, ktorý sa šíri z Číny, je okolo päť percent, zatiaľ čo v prípade SARS-u to bol dvojnásobok, konštatoval Yazdanpaneh. Dodal, že vážnejšie ako nákaza, ktorá sa teraz šíri z Číny, je aj koronavírus MERS.

​Tretím z európskych nakazených je 48-ročný Francúz čínskeho pôvodu, ktorý žije v Bordeaux. Z niekoľkodňovej cesty po Číne, kde navštívil aj Wu-chan, sa do Francúzska vrátil 22. januára.

Francúzski odborníci začali ihneď pátrať po osobách, ktoré s infikovanými prišli do "tesného kontaktu". V prípade muža hospitalizovaného v Bordeaux ide o "desať až pätnásť ľudí", informoval starosta mesta Nicolas Florian.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.