Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2020, 14:02

Erdogan označil Trumpov plán za absolútne neprijateľný

Turecký prezident zdôraznil, že Trumpov plán "nebude slúžiť mieru ani neprinesie riešenie."

Erdogan označil Trumpov plán za absolútne neprijateľný
Zdroj: Reuters

Nový plán pre urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorý v utorok predstavil americký prezident Donald Trump, je podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana "absolútne neprijateľný". Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

"Jeruzalem je pre moslimov posvätný. Plán dať Jeruzalem Izraelu je absolútne neprijateľný. Tento plán ignoruje palestínske práva a má legitimizovať izraelskú okupáciu," uviedol Erdogan podľa tureckej televízie CNN Türk.

​Erdogan zdôraznil, že Trumpov plán "nebude slúžiť mieru ani neprinesie riešenie."

Trump v utorok zverejnil dlho očakávaný plán zameraný na vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, podľa ktorého Jeruzalem zostane "nerozdeleným hlavným mestom" Izraela.

Trumpova iniciatíva okrem úplnej kontroly nad Jeruzalemom židovskému štátu umožňuje aj pripojiť k svojmu územiu údolie rieky Jordán - strategickú oblasť západného brehu Jordánu -, ako aj osady, ktoré sa dotýkajú palestínskeho územia.

Podľa Trumpovho plánu by nezávislý palestínsky štát mohol vzniknúť na zvyšnom území Západného brehu a pásma Gazy a mal by byť demilitarizovaný.

Trumpov plán zahŕňa aj vyhliadky na pomoc a investície pre Palestínčanov v objeme miliárd dolárov.

​Palestínčania naprieč celým politickým spektrom tento plán odsúdili a odmietli.

Vzťahy Turecka s Izraelom sú v súčasnosti napäté, pričom Erdogan sám seba považuje za bojovníka za "palestínsku vec".

Keď Washington v roku 2017 uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahoval tam svoje veľvyslanectvo, tureckí predstavitelia za to Trumpa opakovane skritizovali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.