Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes o tri mesiace predĺžila globálny stav núdze, ktorý kvôli šíreniu vírusu ebola na východe Konga vyhlásila vlani v júli.
Urobila tak aj napriek tomu, že sa krajine darí s vírusom bojovať, informovala dnes agentúra AFP.
Epidémia v stredoafrickej krajine zúri od augusta 2018, od tej doby sa ebolou nakazilo vyše 3400 ľudí a viac ako 2200 ich zomrelo.
Globálne riziko je nízke
"Kým sa v tak nebezpečnej a nestabilnej oblasti, ako je východ Konga, nachádza aspoň jeden prípad eboly, stále tu existuje nebezpečenstvo veľkej epidémie," odôvodnil dnes rozhodnutie odbornej komisie šéf WHO Tedros Adhanom Gebreyesus.
Riziko šírenia nákazy je však najvyššie národne a regionálne, globálne je nízke, upozorňuje organizácia.
Počet nových prípadov v krajine v niekoľkých mesiacoch prudko poklesol, WHO však zostáva opatrná. "Kým nebudeme bez (nového) prípadu aspoň 42 dní, nie je to na konci," uviedol Gebreyesus s odkazom na dvojnásobok inkubačnej doby vírusu. Klesajúci počet nových prípadov je podľa neho však "povzbudivý".
Komplikovaný boj
Boj s chorobou v Kongu značne komplikuje pôsobenie ozbrojených milícií, ktoré napádajú zdravotníkov aj civilné obyvateľstvo.
Od februára roku 2018 bolo kvôli násiliu vyše pol milióna ľudí donútených opustiť domovy, čo úradom sťažuje kontrolu šírenia vysoko nákazlivej eboly.
Úloha medzinárodného spoločenstva podľa WHO tkvie hlavne v pomoci s posilnením zdravotníckeho systému v Kongu, ktorý momentálne čelí tiež epidémii osýpok.
Tá si za minulý rok vyžiadala cez 6000 životov, teda takmer trikrát viac ako ebola.