Hoci Európska únia stále hovorí o rovnoprávnosti pohlaví a nabáda firmy i štátnu správu členských krajín, aby na rozhodujúce posty umiestnili viac žien, prax v bruselských inštitúciách ukazuje, že ide skôr o rétoriku než vážne mienené slová.
Vo vedení európskeho parlamentu je iba päť žien, z toho dve vo funkcii podpredsedníčok parlamentu a tri predsedníčky výborov. Parlament má štrnásť podpredsedov a dvadsať výborov. Ženy v Európskom parlamente získali iba päť prestížnych miest z tridsiatich štyroch.
"Keď si zoberieme do úvahy fakt, že jedným z piatich postov je predsedníctvo výboru pre práva žien a rovnoprávnosť pohlavia, je situácia ešte smutnejšia. Ženy získali niekoľko postov v parlamentných delegáciách a podvýboroch, ale na najvyššie pozície sa nedostali," hovorí nemecká poslankyňa Elisabeth Schröderová, ktorá zastupuje v europarlamente zelených.
Zastúpenie žien vo vedení europarlamentu pritom nezodpovedá ich počtu v poslaneckých laviciach. Zo 732 poslancov je plná tretina žien.
Neľahkú pozíciu kandidátok navrhnutých na vedúce funkcie ilustruje prípad slovenskej poslankyne za kresťanských demokratov Anny Záborskej, ktorej vymenovanie zablokovali socialisti pre jej vyhlásenia o potrebe zakázať potraty. Socialisti boli rozhorčení i nevraživými postojmi KDH voči homosexuálom a propagácii tradičnej úlohy ženy ako matky a ženy starajúcej sa o domácnosť.
Najsilnejšej frakcii v europarlamente -- ľudovcom sa nakoniec podarilo Záborskú vo funkcii potvrdiť, ale len vďaka faktu, že socialisti sa rozhodli rešpektovať vzájomnú dohodu obidvoch klubov o rozdelení funkcií a odišli pred hlasovaním zo sály. Pozícia Záborskej, ktorá má stáť na čele progresívneho výboru pre rovnoprávnosť, je však podľa poslancov slabá.
"V predchádzajúcom parlamente šéfovala výboru pre práva žien fínska poslankyňa Hautalaová, ktorá bola rešpektovanou osobnosťou. Hautalaová žiadala rovnaké platové podmienky a sociálne zázemie pre otcov i matky počas materskej dovolenky," uviedla nemecká poslankyňa Lissy Grönerová, ktorá vymenovanie Záborskej kritizovala.
Grönerová však upozornila i na iné vyhlásenie dokazujúce dvojaký vzťah niektorých poslancov voči rovnoprávnosti pohlavia vo verejnom živote. Jedným z nich je výrok poslanca za britskú Nezávislú stranu Godfreyho Blooma, ktorý povedal, že ženy nepatria do politiky, ale do kuchyne. Podobne sa však vyjadrila i talianska poslankyňa Alessandra Mussoliniová, vnučka fašistického diktátora Benita Mussoliniho.
Najnižší počet žien vyslali do nového europarlamentu Cyprus a Malta -- žiadnu. Nasleduje Poľsko -- sedem žien na päťdesiatštyri poslancov. Švédsko, naopak, ako jediná krajina únie vyslalo do europarlamentu viac žien než mužov.
StoryEditor