StoryEditor

Peking sa sfarbil do červena

16.10.2007, 00:00

Je najväčšia na svete, má 74 miliónov členov. Na zjazde ju zastupuje najviac delegátov, presne 2 217. A je taktiež najviac skorumpovaná. Len v minulom roku potrestali takmer 100-tisíc čínskych komunistov, vyše 20-tisíc neskôr zo strany vylúčili. Najčastejšie práve za korupciu. Aj preto už pred 17. zjazdom Komunistickej strany Číny, ktorý sa včera začal v Pekingu, chcelo jej vedenie ukázať, že ani stranícka knižka dnes nezaručí únik pred spravodlivosťou.
Na "pokyn zhora" totiž vznikla Národná antikorupčná agentúra s pobočkami po celej krajine. Zistené informácie majú odovzdávať priamo na ústredie v Pekingu. Čínou otriasla nedávno aféra tajomníka strany a člena najvyššieho politického orgánu Šanghaja Čchena, ktorého polícia zatkla, pretože zneužíval penzijné fondy. So svojimi spolupracovníkmi spreneveril 400 miliónov dolárov (vyše 9 a pol miliardy korún). A práve na tomto zjazde by ho mali zo strany formálne vylúčiť.
V mnohých prípadoch, keď zverejnia vinníkov so straníckou legitimáciou, však ide len o vnútrostranícky boj. A tak krátko pre začatím zjazdu pripravili vo Vojenskom múzeu v Pekingu výstavu o skorumpovaných úradníkoch. Nechýbali ani fotografie vrátane manželiek alebo "dotovaných" mileniek.
Polícia "vyčistila" Peking
Hneď prvý deň zjazdu narušili jeho pokojný priebeh asi dve desiatky ľudí, ktorí sa do Pekingu prišli sťažovať na nekalé praktiky úradníkov v ich obciach. Všadeprítomní policajti ich okamžite pozatýkali. Bezpečnostné zložky sú rozmiestnené na ulici vedúcej k Veľkému ľudovému palácu, kde sa zjazd koná. Centrálne Námestie Nebeského pokoja pre verejnosť úplne uzavreli. Tento týždeň totiž slúži ako parkovisko súdruhov a súdružiek.
Už vopred polícia preventívne pozatýkala najznámejších disidentov a aktivistov, alebo ich dali do domáceho väzenia. Čínske úrady výrazne obmedzili používanie internetu, blokované sú najmä blogy. Filtrácia sa zameriava na presne vybrané slová, ktorú sú podľa vládnej strany tabu. Ide napríklad o slová ako demokracia, Tibet či Taiwan.
Od diktátorov k diktatúre
Mao Ce-tung, ktorý má na svedomí životy miliónov ľudí, dodnes pozerá zo svojho portrétu na najväčšie námestie sveta -- Námestie Nebeského pokoja. Druhá generácia čínskych vodcov, ktorá sa k moci dostala na konci 70. rokov minulého storočia a ktorú reprezentuje Teng Siao-pching, prispela k tomu, že sa Čína otvorila svetu a zaviedla ekonomické reformy. V roku 1992 sa však k moci dostal Ťiang Ce-min, ktorý bol zástancom tvrdej línie a ktorý všetku moc sústredil do svojich rúk. Do ústavy síce dostal právo na súkromný majetok, kruto však postupoval voči akýmkoľvek snahám o demokraciu. O desať rokov neskôr ho vystriedal súčasný prezident Chu Ťin-tchao, ktorý bude stáť na čele Číny až do roku 2012.

01 - Modified: 2003-06-16 23:36:11 - Feat.: 0 - Title: Plynári znižujú náklady a budú aj prepúšťať
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 21:21