Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2020, 18:47 Aktualizované dňa 05.03.2020 o 19:28

Putin a Erdogan sa dohodli. Na severozápade Sýrie začne platiť prímerie

Dosiahnutie dohody o prímerí ohlásili Putin a Erdogan po šiestich hodinách rokovaní v Moskve.

Putin a Erdogan sa dohodli. Na severozápade Sýrie začne platiť prímerie
Zdroj: Reuters

Od polnoci zo štvrtka na piatok začne v provincii Idlib na severozápade Sýrie platiť prímerie.

Na rokovaní v Moskve sa na tom dohodli prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Dosiahnutie dohody o prímerí ohlásili Putin a Erdogan po šiestich hodinách rokovaní v Moskve.

Obe strany sa zároveň dohodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hranice s Tureckom. Ide o poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Pri posudzovaní toho, čo sa deje v Sýrii, nie vždy súhlasíme s našimi tureckými partnermi. V kritických chvíľach sme však vždy našli spoločnú reč o sporných otázkach a prijateľných riešeniach, ktoré sú založené na vysokej úrovni dosiahnutých dvojstranných vzťahov. Tak to bolo aj teraz," povedal podľa agentúry TASS šéf Kremľa Putin na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým partnerom Erdoganom.

Putin zároveň informoval, že sa s Erdoganom dohodli na spoločnom dokumente o procese urovnania konfliktu v Sýrii. Jeho podrobnosti, ktoré vzišli z rokovaní, podľa Putina zverejnia ministri zahraničných vecí oboch krajín, napísal TASS.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pri tejto príležitosti povedal, že sa s Tureckom dohodli na spoločných hliadkach v oblasti sýrskej diaľnice M4, ktoré by mali začať pôsobiť od 15. marca.

Rusko a Turecko sa v roku 2018 dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, ale sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa snažia o opätovné dobytie tohto posledného veľkého regiónu, ktorý nemajú pod kontrolou.

V poslednom čase sa táto provincia stala dejiskom konfliktu medzi Tureckom, ktoré podporuje niektoré skupiny povstalcov, a sýrskym vládnym režimom podporovaným Ruskom.

Pri minulotýždňovom nálete sýrskych vládnych síl podporovaných Ruskom v provincii Idlib zahynulo viac ako 30 príslušníkov tureckých ozbrojených síl, na čo Ankara reagovala odvetnými útokmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.