Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2020, 09:14

V Argentíne objavili zoznam 12-tisíc nacistov s účtami vo Švajčiarsku. Môže na nich byť ulúpený majetok

V dokumente je zoznam bankových prevodov medzi niektorými nacistami v Argentíne a švajčiarskou bankovou inštitúciou dnes známou ako Credit Suisse.

V Argentíne objavili zoznam 12-tisíc nacistov s účtami vo Švajčiarsku. Môže na nich byť ulúpený majetok
Zdroj: infocenters.co.il

Výskumníci židovského centra Simona Wiesenthala informovali o náleze zoznamu 12-tisíc nacistov, ktorí žili v 30. rokoch minulého storočia v Argentíne. Mnohí z nich pritom disponovali účtami vo Švajčiarsku, na ktorých je podľa centra dodnes uložené imanie, ktoré nacisti ukradli židovskému obyvateľstvu. Výskumníci teraz požadujú vstup do bankových archívov, aby mohli nález overiť a ukradnutý majetok navrátiť.

"Domnievame sa, že na týchto dlho ladom ležiacich účtoch sú peniaze ulúpené židovským obetiam," napísalo centrum vo vyjadrení.

​Nacistické Nemecko začalo zhabaváť majetok Židom po prijatí rasistických zákonov v roku 1935 a značné množstvo ho ukradlo počas holokaustu v 40. rokoch. Veľkú časť tohto bohatstva nacisti previedli na tajné účty vo švajčiarskych bankách, poznamenáva spravodajský web BBC.

V Argentíne vládli v 30. rokoch fašistickí prezidenti, ktorí vítali zosilnenú prítomnosť nacistov vo svojej krajine. V tom čase tam pôsobila napríklad zahraničná organizácia nacistickej strany NSDAP s 1 400 členmi podporovaná 12-tisíc členmi odborov nemeckých pracovníkov.

Výskumníkom sa podarilo odhaliť kópiu zoznamu členov nemeckých odborov, ktorú zaobstarala medzi rokmi 1941 až 1943 po zvrhnutí nacistom nakloneného režimu argentínska vyšetrovacia komisia. V dokumente je tiež zoznam bankových prevodov medzi niektorými nacistami v Argentíne a švajčiarskou bankovou inštitúciou Schweizerische Kreditanstalt, dnes známou ako Credit Suisse.

​Wiesenthalovo centrum tvrdí, že vie o niektorých ľuďoch, ktorí po Credit Suisse požadujú prístup k niektorým z týchto účtov ako dedičia nacistov uvedených na nájdenom zozname. Banku preto žiada o prístup do jej archívov, aby mohli výskumníci objasniť pôvod ukradnutého majetku a vrátiť ho okradnutým zachráneným Židom a ich dedičom. Banka sa však k žiadosti zatiaľ nevyjadrila, agentúre AFP iba ​​oznámila, že záležitosť preskúma.

V priebehu a po skončení druhej svetovej vojny bola Argentína a niektoré ďalšie latinskoamerické krajiny útočiskom pre nacistov, pretože v nich vládli vojenské diktatúry. Do Argentíny po vojne ušlo viacero prominentných nacistov vrátane Adolfa Eichmanna, jedného zo strojcov holokaustu. Eichmanna v roku 1960 z krajiny uniesli izraelskí agenti a po preslávenom súdnom konaní v Jeruzaleme bol obesený ako vojnový zločinec v roku 1962.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.