Výskumníci židovského centra Simona Wiesenthala informovali o náleze zoznamu 12-tisíc nacistov, ktorí žili v 30. rokoch minulého storočia v Argentíne. Mnohí z nich pritom disponovali účtami vo Švajčiarsku, na ktorých je podľa centra dodnes uložené imanie, ktoré nacisti ukradli židovskému obyvateľstvu. Výskumníci teraz požadujú vstup do bankových archívov, aby mohli nález overiť a ukradnutý majetok navrátiť.
"Domnievame sa, že na týchto dlho ladom ležiacich účtoch sú peniaze ulúpené židovským obetiam," napísalo centrum vo vyjadrení.
Nacistické Nemecko začalo zhabaváť majetok Židom po prijatí rasistických zákonov v roku 1935 a značné množstvo ho ukradlo počas holokaustu v 40. rokoch. Veľkú časť tohto bohatstva nacisti previedli na tajné účty vo švajčiarskych bankách, poznamenáva spravodajský web BBC.
V Argentíne vládli v 30. rokoch fašistickí prezidenti, ktorí vítali zosilnenú prítomnosť nacistov vo svojej krajine. V tom čase tam pôsobila napríklad zahraničná organizácia nacistickej strany NSDAP s 1 400 členmi podporovaná 12-tisíc členmi odborov nemeckých pracovníkov.
Výskumníkom sa podarilo odhaliť kópiu zoznamu členov nemeckých odborov, ktorú zaobstarala medzi rokmi 1941 až 1943 po zvrhnutí nacistom nakloneného režimu argentínska vyšetrovacia komisia. V dokumente je tiež zoznam bankových prevodov medzi niektorými nacistami v Argentíne a švajčiarskou bankovou inštitúciou Schweizerische Kreditanstalt, dnes známou ako Credit Suisse.
Wiesenthalovo centrum tvrdí, že vie o niektorých ľuďoch, ktorí po Credit Suisse požadujú prístup k niektorým z týchto účtov ako dedičia nacistov uvedených na nájdenom zozname. Banku preto žiada o prístup do jej archívov, aby mohli výskumníci objasniť pôvod ukradnutého majetku a vrátiť ho okradnutým zachráneným Židom a ich dedičom. Banka sa však k žiadosti zatiaľ nevyjadrila, agentúre AFP iba oznámila, že záležitosť preskúma.
V priebehu a po skončení druhej svetovej vojny bola Argentína a niektoré ďalšie latinskoamerické krajiny útočiskom pre nacistov, pretože v nich vládli vojenské diktatúry. Do Argentíny po vojne ušlo viacero prominentných nacistov vrátane Adolfa Eichmanna, jedného zo strojcov holokaustu. Eichmanna v roku 1960 z krajiny uniesli izraelskí agenti a po preslávenom súdnom konaní v Jeruzaleme bol obesený ako vojnový zločinec v roku 1962.