Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Susedná Čína hlási vyše 80-tisíc nakazených koronavírusom, susedná Južná Kórea má viac ako 7-tisíc prípadov. No podľa oficiálnych vyhlásení severokórejského režimu krajinu koronavírus obchádza. 

Režim Kim Čong-una hlási nula prípadov. Popri tom sa chváli tvrdými opatreniami proti zavlečeniu nákazy.

Odborníci sa však obávajú, že choroba už v komunistickej ríši Kim Čong-una je a vzhľadom na úbohý stav tamojšieho zdravotníctva môže spôsobiť katastrofu.

Skutočné čísla sú podľa agentúry AP štátnym tajomstvom.

Odborníci považujú kórejskú nulu za vysoko nepravdepodobnú. Severná Kórea zdieľa s Čínou hranicu dlhú takmer 1500 kilometrov a dlhodobo sa vyznačuje katastrofálnym stavom zdravotníctva. 

Je to znepokojujúce

"Medzinárodné spoločenstvo bohužiaľ o šírení koronavírusu v KĽDR nevie vôbec nič," cituje agentúra AP odborníčku na východnú Ázii Jessicu Leeovú z washingtonského think tanku Quincy Institute for Responsible Statecraft.

"Skutočnosť, že o miere nákazy či úmrtia v KĽDR nič nevieme, je nesmierne znepokojujúca. Ak sa na tom nič nezmení, môže to mať vážne dôsledky na verejné zdravie," dodáva.

Severná Kórea sa chváli tým, že je pri koronavíruse extrémne ostražitá. Krajina zakázala zahraničným turistom vstup do krajiny, ruší vyučovanie, do karantény poslal stovky cudzincov aj tisíce Severokórejčanov, ktorí sa vrátili z cudziny.

Kimov režim môže byť pokojný

Podľa zahraničných odborníkov je zrejme na tieto opatrenia už neskoro.

Naznačuje to podľa nich rozhodnutie uzavrieť hranice s hlavným spojencom Čínou, kde pracovali desaťtisíce severokórejských gastarbeiterov.

OSN nariadilo, aby sa vrátili do svojej domovskej krajiny. Nie je však vôbec jasné, koľko z nich tak urobilo.

Zahraniční experti vyhlasujú, že sú si stopercentne istý, že v krajine už nakazení sú. Kimov režim však môže byť podľa expertov pokojný. Koronavírus zrejme žiadne politické zmeny nevyvolá.

"Nespokojnosť s Kim Čong-unom možno vzrastie, ale rozhodujúce ranu mu to nepostavia," predpovedá juhokórejský analytik Oh Gyeong-seob..

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.