Kým počet prípadov nákazy novým koronavírusom vo svete rastie, v Číne nových prípadov výrazne ubúda. Niektorí ľudia preto nabádajú, aby sa svet pekingským príkladom inšpiroval, píše denník The Guardian.
Za necelé tri týždne počet novo nakazených v Číne klesol z takmer dvetisíc prípadov denne na menej ako sto prípadov. Podľa čínskych úradov v pondelok pribudlo štyridsať nakazených ľudí, čo je najmenej od januára, kedy sa počet infikovaných začal zaznamenávať s tým, ako epidémia postupovala.
Podľa oficiálnych čínskych zdrojov sa prírastok novonakazených mimo provincie Chu-pej, ktorá bola novým koronavírusom najviac zasiahnutá, takmer úplne zastavil.
Postup krajiny chvália aj odborníci
Čína na epidémiu koronavírusu reagovala prísnymi opatreniami zahŕňajúcimi viac ako mesiac dlhé uzavretie mesta Wu-chan a jeho okolia, rozsiahle kontroly ľudí a tiež prepracovaný systém trestov a odmien, ktoré mali k dodržiavaniu opatrení motivovať.
Postup čínskej vlády chváli Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tá uviedla, že čínsky rezolútny prístup "zvrátil vývoj rýchlo sa šíriacej smrteľnej epidémie". V správe WHO sa ďalej píše, že "Čína podnikla v reakcii na rozšírenie dovtedy neznámeho vírusu možno najrýchlejšie, najdôraznejšie a najkomplexnejšie kroky v dejinách".
Odborníci si myslia, že najzásadnejšie prispelo k zamedzeniu šírenia vírusu rozsiahle zavádzanie karantén. Vo Wu-chane nechali úrady prestavať štadióny a ďalšie verejné budovy na veľkokapacitné karanténne centrá a postavili viac ako desiatku dočasných nemocníc pre pacientov s menej závažnými prejavmi choroby.
"Až do tohto roku boli odborníci k podobným opatreniam skeptickí a argumentovali tým, že tieto metódy majú mnoho negatívnych dopadov na spoločnosť a ekonomiku," uviedol zdravotný expert Nicholas Thomas z univerzity v Hongkongu.
"To, čoho sme boli svedkami v Číne, tento argument nevyvracia úplne, ale predsa len si žiada prehodnotenie nášho prístupu k epidémiám, ktorým budeme v budúcnosti čeliť," dodal Thomas.
Podľa politológov sú čínski vodcovia schopní uchýliť sa k akýmkoľvek efektívnym metódam, aby mohli následne vyzdvihnúť režim, ktorého autoritársky duch za vlády súčasného prezidenta Si Ťin-pchinga ešte viac zosilnel.
Niektorí Číňania sú toho názoru, že úrady, ktoré presadili rozsiahle karantény a masový dohľad nad ľuďmi, nekonali správne najmä v prvých fázach epidémie, pretože zadržiavali informácie a neumožnili rýchlu reakciu na regionálnej úrovni.
Drastické opatrenia kritizujú
Kritické hlasy sa ozývajú na prehnané tresty ako priväzovanie ľudí bez rúška k stĺpu a ďalšie verejné zahanbovanie, ktoré možno vidieť aj vo videách šíriacich sa na internete. Odporcovia týchto opatrení uvádzajú, že by bolo možné sa im úplne vyhnúť, keby vláda reagovala rýchlejšie a zdieľala s ľuďmi informácie.
Pred napodobňovaním najdrastickejších krokov čínskej vlády varujú aj niektorí odborníci na verejné zdravie. Bruce Aylward, ktorý viedol minulý mesiac pre WHO v Číne prieskumnú misiu, vyjadril obavy z publikovania pochvalnej správy tejto organizácie o čínskych krokoch.
Podľa neho nie je väčšina štátov na prijatie podobných opatrení pripravená "z materiálnych dôvodov, ale tiež kvôli odlišnej mentalite".
Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že medzi najefektívnejšie opatrenia zavedené v Číne patrí podrobný dohľad, ktorý umožnil jednotlivé prípady nákazy identifikovať, rozsiahle testovanie a okamžitá izolácia pacientov, starostlivé zaznamenávanie, umiestňovanie do karantény ľudí, ktorí boli s nakazenými v bližšom kontakte, a "veľmi vysoká miera porozumenia miestnej populácie pre zavedenie týchto opatrení a ich dodržiavanie ".
Niektorí odborníci však spochybňujú dôveryhodnosť oficiálnych dát, pretože čínska vláda v minulosti informácie o novom koronavíruse skrývala a trestala tých, ktorí sa pokúsili ostatných pred neznámym ochorením podobným chorobe SARS varovať už v decembri.
Úrady oproti tomu začali podnikať kroky pre zamedzenie epidémie až v druhej polovici januára, niekoľko týždňov potom, čo sa prvé prípady objavili.
Čínski predstavitelia si dávajú pozor, aby neoznámili víťazstvo nad novým koronavírusom predčasne, a to najmä teraz, keď sa ľudia vracajú do práce a jednotlivé provincie sa chystajú otvoriť školy. "Nesmieme sa nechať zaslepiť optimizmom a musíme zostať obozretní," uviedla v nedeľu špeciálnej vládnej komisie čínskej vlády pre boj s epidémiou.