Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2020, 07:50 Aktualizované dňa 22.03.2020 o 10:10

Zemetrasenie v Chorvátsku: V Záhrebe sú rozsiahle škody, poškodená je ikonická katedrála. Hlásia zranených

Niektorí ľudia utekali von z domov, hlásené sú aj požiare a výpadky dodávok elektriny či pripojenie k internetu.

Zemetrasenie v Chorvátsku: V Záhrebe sú rozsiahle škody, poškodená je ikonická katedrála. Hlásia zranených
Zdroj: TASR/AP

V chorvátskom hlavnom meste dnes ráno spôsobilo rozsiahle škody a paniku zemetrasenie o sile viac ako piatich stupňov, ktorého epicentrum bolo len niekoľko kilometrov severne od Záhrebu.

Záhrebskí záchranári opravili vyhlásenia o obeti zemetrasenia, žiadneho mŕtveho neevidujú, jedno dieťa je hospitalizované vo vážnom stave.

Informovali o tom svetové tlačové agentúry. Prvý otras bol nasledovaný najmenej jedným ďalším, len o niečo slabším.

​Podľa európskych seizmológov malo prvotné zemetrasenie intenzitu 5,3 stupňa, podľa americkej geologickej služby USGS bolo o desatinu stupňa silnejšie. Sever Chorvátska zasiahlo tesne pred pol siedmou, epicentrum bolo údajne len sedem kilometrov severne od Záhrebu.

"Trvalo to vyše desať sekúnd. Rozhodne najsilnejšie, aké som kedy zažil," citovala agentúra Reuters nemenovaného svedka, podľa ktorého nasledovalo dokonca niekoľko následných otrasov.

Úrady už evidujú zranených, s konkrétnou bilanciou však zatiaľ neprišli.

Spravodajca Reuters hlási poškodenú zvonicu kostola, podľa agentúry AP svedkovia prinášali správy o prasklinách na viacerých budovách v Záhrebe či o zničených strechách.

Ulice v centre mesta boli údajne posiate sutinami, miestami sa zrútili na zem i veľké betónové bloky či komíny.

Otrasy zanechali stopy aj na záhrebskej katedrále, čiastočne poškodili špičku jednej z dvoch hlavných veží dominanty mesta.

Niektorí ľudia utekali von z domov, hlásené sú aj požiare a výpadky dodávok elektriny či pripojenie k internetu.

Chorvátsky minister vnútra Davor Božinović na Twitteri apeloval na obyvateľov, aby v zmätku nezabúdali na bezpečnostné rozostupy odporúčané v súvislosti so šírením koronavírusu.

Zdroj: USGS

​Podľa mapy otrasov, ktorú vypracovalo USGS vidieť, že otrasy bolo cítiť aj ďaleko od epicentra, dokonca až v susednom Slovinsku a v blízkosti maďarských hraníc. 

Šéf mestského úradu pre mimoriadne situácie Pavle Kalinic zároveň Záhrebčanom cez rozhlasové vysielanie odkázal: "Nevchádzajte do domov, zostaňte vonku ... Civilná ochrana Záhrebu pracuje zo všetkých síl, na nohách sú tri tisícky ľudí."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.