Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2020, 10:28

Irán odmietol pomoc USA. Argumentuje konšpiračnými teóriami

Chameneí tiež vyhlásil, že ponuka pomôcť  Washingtonu je zvláštna, pretože Spojené štáty samotné čelia nedostatku liekov a zdravotníckych pomôcok

Irán odmietol pomoc USA. Argumentuje konšpiračnými teóriami
Zdroj: Reuters

Iránsky najvyšší duchovný ajatolláh Alí Chameneí dnes v prejave k národu odmietol pomoc Spojených štátov pri boji s pandémiou spôsobenú koronavírusom.

Odvolával sa pritom na konšpiračnú teóriu, podľa ktorej bol vírus SARS-CoV-2 cielene vyrobený v USA, informovala agentúra AP.

Argumentuje konšpiráciami

"Vami ponúkané lieky sú možno spôsobom, ako vírus rozšíriť ešte viac," povedal Chameneí na adresu Američanov.

"Alebo keď vyšlete terapeutov a doktorov, možno chcú vidieť dopady toho jedu, keďže sa hovorí, že časť toho vírusu bola vytvorená pre Irán," dodal ajatolláh. AP upozorňuje, že pre jeho slová neexistuje nikde na svete jediný vedecký dôkaz.

Chameneí tiež vyhlásil, že ponuka pomôcť  Washingtonu je zvláštna, pretože Spojené štáty samotné čelia nedostatku liekov a zdravotníckych pomôcok. "Irán dokáže prekonať akúkoľvek krízu vrátane epidémie koronavírusom," dodal.

Vzťahy medzi krajinami sú napäté

Vzťahy USA a Iránu sú mimoriadne napäté už mesiace. Iránska ekonomika trpí sankciami uvalenými Washingtonom, ktoré Teheránu nedovoľujú predávať ropu a znemožňujú mu prístup na medzinárodné finančné trhy.

Kým rad iránskych najvyšších politických predstaviteľov v poslednej dobe vo svetle pandémie choroby COVID-19 vyzýva Washington na zrušenie týchto sankcií, Chameneí sa podľa AP uchýlil k podobnej rétorike, ktorú používajú niektorí čínski činitelia v snahe zbaviť sa zodpovednosti za rozsah pandémie v ich krajine.

Irán je epicentrom nákazy

Washington ponúkol Teheránu bližšie neurčenú pomoc s koronavírusom už začiatkom marca. Americkí činitelia však tento týždeň naznačili, že ekonomické sankcie uvoľniť nehodlajú.

Irán patrí ku krajinám, ktoré koronavírus zasiahol najviac, a je regionálnym ohniskom nákazy na Blízkom východe.

Podľa posledných údajov eviduje cez 20 600 nakazených, 1556 ľudí v Iráne chorobe COVID-19 podľahlo. Podľa dostupných štatistík osem z desiatich nakazených na Blízkom východe pochádza z islamskej republiky, pričom do rady okolitých krajín sa vírus rozšíril práve odtiaľ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.