Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2020, 08:10

Severná Kórea vypálila do Japonského mora dve rakety krátkeho doletu

Podrobnosti o projektiloch budú predmetom analýzy juhokórejských a amerických spravodajských služieb.

Severná Kórea vypálila do Japonského mora dve rakety krátkeho doletu
Zdroj: KCNA via Reuters

Severná Kórea vypálila v noci na nedeľu smerom do Japonského mora dve balistické rakety krátkeho doletu. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na generálny štáb juhokórejskej armády.

Rakety boli vypálené v nedeľu o 06.10 h miestneho času (v sobotu o 23.10 h SEČ) z mesta Wonsan ležiacom na východnom pobreží Severnej Kórey. Prekonali vzdialenosť okolo 230 kilometrov, pričom dosiahli maximálnu výšku približne 30 kilometrov.

Ďalšie podrobnosti o projektiloch budú predmetom analýzy juhokórejských a amerických spravodajských služieb.
Velenie juhokórejskej armády ďalší raketový test KĽDR kritizovalo.

"V situácii, keď celý svet čelí problémom spôsobeným (chorobou) COVID-19, je tento druh vojenského aktu zo strany Severnej Kórey veľmi nevhodný a vyzývame na jeho okamžité zastavenie," uvádza sa vo vyhlásení generálneho štábu.

Severná Kórea tento rok vykonala sériu skúšok rakiet a niekoľko delostreleckých cvičení. Podobné skúšky sa konali aj 2., 9. a 21. marca. Pred týždňom KĽDR podľa Soulu vypálila z provincie Severný Pchjongan dve balistické rakety krátkeho doletu, ktoré boli pravdepodobne domácou verziou americkej taktickej strely ATACMS.

Niektorí odborníci tvrdia, že izolovaný komunistický štát by už mohol mať prevádzkyschopnom stave systém na odpaľovanie rakiet.

Rezolúcie OSN zakazujú Severnej Kórei testovanie balistických rakiet, ktoré môžu v závislosti od ich konštrukcie niesť aj jadrové hlavice. Juhokórejská armáda vyzvala svojho suseda, aby raketové testy okamžite zastavil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.