Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2020, 12:39

Pohánka a kondómy. Toto je päť vecí, ktoré Rusi skupujú kvôli pandémii

Rozšírenie koronavírusu a vyhlásenie preventívnych opatrení v Moskve vyvolali nájazdy obyvateľov na obchody s potravinami i online supermarkety.

Pohánka a kondómy. Toto je päť vecí, ktoré Rusi skupujú kvôli pandémii
Zdroj: Reuters

Rusi sú už dlho zvyknutí na finančné a politické krízy. Teraz reagujú na pandémiu choroby COVID-19 nákupom zásob všetkých základných vecí pre život v izolácii - vrátane pohánky či kondómov, napísala agentúra AFP, ktorá pripravila prehľad piatich hlavných položiek na ruských nákupných zoznamoch.

Pohánka

Pohánka je v tejto krajine základnou potravinou a je sa jednak ako príloha, ale aj ako hlavné jedlo. Táto obilnina podobná krúpom je tiež barometrom ruských ekonomických obáv a je obzvlášť vyhľadávaná v časoch krízy.

Rozšírenie koronavírusu a vyhlásenie preventívnych opatrení v Moskve vyvolali nájazdy obyvateľov na obchody s potravinami i online supermarkety. Rusi skupujú pohánku a soľ napriek varovaniam úradov pred panickým nakupovaním.

Od 9. do 15. marca stúpol predaj pohánky o 66 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, ako uviedla firma pre prieskum trhu Nielsen Russia.

Sexuálne hračky

V Rusku tiež stúpol predaj kondómov a sexuálnych hračiek úmerne tomu, koľko ľudí sa uzavrelo do izolácie, alebo sa na ňu chystá. Ozon, jeden z najväčších ruských online obchodov, ohlásil v marci 300 percentný nárast predaja sexuálnych hračiek a kondómov.

Dopyt vyvrcholil 14.-17. marca, kedy mnoho spoločností nariadilo zamestnancom, aby sa pripravili na prácu z domova. Predaj kondómov a lubrikantov vyskočil o 147, respektíve 124 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Vysoký dopyt je tiež po všetkých druhoch spodnej bielizne a oblečkov prebúdzajúcich fantáziu, pričom predaj sexy kostýmu zdravotníčky sa oproti minulému roku viac než zdvojnásobil.

Elektronika a pálky

Prudko vzrástol tiež predaj spotrebiteľské elektroniky, predovšetkým kvôli prepadajúcemu sa rubľu, ktorý v tomto roku kvôli koronavírusu stratil pätinu svojej hodnoty, a tiež kvôli klesajúcim cenám ropy.

Znehodnocovanie rubľa povedie v nasledujúcich mesiacoch k vyššej inflácii, a preto Rusi skupujú dovážanú elektroniku, ako sú mobilné telefóny a laptopy, kým je za terajšie ceny.

Ďalším faktorom pre posilnenie predaja elektroniky je potreba sa izolovať - ​​a v mnohých prípadoch si tiež vytvoriť domácu kanceláriu. Celková neistota prekvapivo zvýšila tiež predaj bejzbalových pálok, ktorý v marci stúpol takmer o 30 percent.

Baseball sa v Rusku nijako masovo nehrá, takže ide zrejme o prostriedok na vlastnú obranu.

Mrazničky

Mnoho Rusov tiež investuje do zvýšenia mraziacej kapacity, aby si mohli počas pandémie zaobstarať väčšie zásoby. Predaj chladničiek a mrazničiek prudko stúpajú - Ozon zaznamenal v marci štvornásobný nárast.

Cesnak

Mnoho ľudí v Rusku verí v antivírusový potenciál cesnaku - a v dôsledku toho po ňom tiež v poslednej dobe stúpol dopyt. Cena cesnaku, z ktorého väčšina pochádza z Číny, sa vo februári zvýšila o 11 percent.

Aj čečenský vodca Ramzan Kadyrov radí ľuďom, aby žuvali strúčiky cesnaku a posilnili tak svoj imunitný systém. Doslova povedal: "Jedzte cesnak a budete mať čistú krv."

V skutočnosti však cesnak pred infekciou nechráni, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). "Cesnak je zdravá potravina, ktorá môže mať isté antimikrobiálne vlastnosti. Neexistujú však žiadne dôkazy z terajšej epidémie, že by konzumácia cesnaku ľudí chránila pred novým koronavírusom," dodala WHO.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.