"Keby rum pomáhal proti koronavírusu, tak sme všetci zachránení," žartuje mladý Kubánec, ktorý stojí v jednej z mnohých dlhých radov pred obchodmi v dvojmiliónovej Havane.
Zároveň ale dodáva, že jeho vtip je len obranný mechanizmus. Všetci vieme, že situácia je vážna, citoval obyvateľa kubánskej metropoly denník El País.
Za posledných 48 hodín sa počet potvrdených prípadov na Kube značne zvýšil, napísal v noci na dnes španielsky denník.
Zatiaľ čo vo štvrtok bolo na Kube oficiálne 80 chorých, v sobotu ich bolo už 139, traja z nakazených doteraz zomreli.
Na tomto karibskom ostrove s asi 11 miliónmi obyvateľov vykonali zatiaľ len 1600 testov na koronavírus. "Kuba sa oficiálne nachádza v predepidemickej fáze," vyhlásil v nedeľu minister zdravotníctva José Ángel Portal.
Nedostatok tovaru
Vtip o rume má svoje hlbšie pozadie. Na Kube sa totiž veľa pije a okrem toho, je to skoro to jediné, čoho je tu vždy dostatok. V obchodoch je málo niektorých potravín, ale hlavne hygienických prostriedkov. Preto tie dlhé rady.
Kubánska vláda priznala, že niektorého tovaru je nedostatok a že preto bude potrebné posilniť prídelový systém, ktorý v krajine funguje už asi 60 rokov. Znížili by sa tak aj rady, ktoré prispievajú k šíreniu nákazy.
Úrady zatiaľ nevyhlásil obmedzenie pohybu v uliciach a len apelujú na obyvateľov, aby nechodili z domu, keď to nie je nutné.
Vláda však od minulého týždňa na mesiac zakázala do zeme vstup cudzincom. Na karibskom ostrove platí aj zákaz vnútroštátnej dopravy medzi provinciami, uzavreté sú školy, nekonajú sa koncerty ani športové zápasy, zatvorená sú kiná a divadlá. Reštaurácie ale zostávajú v prevádzke a tiež verejná dopravu ďalej funguje.
Špecifická situácia
Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel v televízii nabáda občanov, aby, ak už musia ísť von, išli s rúškom na tvári. Vyzýva ich tiež k dodržiavaniu bezpečnej dvojmetrovej vzdialenosti. Zdá sa, že to funguje. V uliciach je v posledných dvoch či troch dňoch menej ľudí.
Situácia na Kube je špecifická aj tým, že ekonomika trpí americkým embargom a sankciami, ktoré americký prezident Donald Trump v posledných troch rokoch voči Kube sprísnil po oteplení kubánsko-amerických vzťahov za Baracka Obamu.
Ani choroba COVID-19 nezlepšila vzťahy medzi Washingtonom a Havanou a posledný incident preukazujúci napätie medzi nimi sa stal práve kvôli pandémii.
Kuba poslala do viac ako desiatok krajín, vrátane Talianska či Andorry svojich lekárov. USA vyzvali európske krajiny, aby túto pomoc odmietli, pretože Kuba svojich zdravotníkov vykorisťuje. Kuba obvinenia odmietla ako nemorálne.