Úradom na severe Rumunska sa koronavírus úplne vymkol z rúk. V nemocnici v meste Suceava sa chorobou COVID-19 nakazilo takmer dvesto zdravotníkov, ktorí kvôli neschopnosti vedenia zamierili do izolácie príliš neskoro. Miestni situáciu prirovnávajú k Lombardii, ktorá je ohniskom infekcie v Taliansku. Rumunsko eviduje vyše dvetisíc chorých.
Keď rumunský prezident Klaus Iohannis v októbri navštívil novú nemocnicu svätého Jána v meste Suceava na severe krajiny, označil ju za príklad pre systém zdravotnej starostlivosti v celom Rumunsku. O päť mesiacov neskôr chválu zdravotného strediska vybudovaného z peňazí Európskej únie vystriedala kritika.
Štát musel nemocnicu uzavrieť, aby ju mohol kompletne vydezinfikovať po tom, čo sa koronavírus rozšíril po celej budove a infikoval najmenej 181 zdravotníkov, vrátane 43 lekárov.
Manažéri nemocnice a miestni zdravotní úradníci sú v posledných dňoch pod paľbou kritiky kvôli zlému riadeniu, nedbanlivosti a nekompetentnosti.
Šírenie koronavírusu v nemocnici a jej okolí viedlo k uzavretiu celej župy Suceava. Ľudia teraz túto oblasť prirovnávajú k talianskej Lombardii, ktorá je ohniskom infekcie v Taliansku. "Je to naša rumunská Lombardia. Suceava je kanárikom v uhoľnej bani," uviedol pre Rádio Slobodná Európa (RFE) rumunský politológ Sorin Ionita.
V župe, ktorej centrom je rovnomenné mesto, žije približne 600-tisíc obyvateľov, čo je viac ako tri percentá z 19-miliónovej rumunskej populácie. V utorok však na túto oblasť pripadalo viac ako 25 percent všetkých nakazených koronavírusom v Rumunsku, ktorých je momentálne 2 245.
Na región pripadá tiež približne tretina z 85 úmrtí v krajine. Počet chorých navyše v regióne v ďalších dňoch pravdepodobne porastie, pretože sa čaká na výsledky mnohých ďalších testov.
Stala sa zásadná chyba, pripúšťa minister zdravotníctva
Stotisícové mesto Suceava a jeho okolie bude od utorka až do polovice apríla uzavreté do prísnej izolácie s cieľom zabrániť šíreniu vírusu do zvyšku krajiny. Podľa RFE je to prvé takto uzavreté mesto v Rumunsku. Štát tam bude v nasledujúcich dňoch pravidelne dovážať potraviny a ďalší tovar.
Zdravotnícka kríza spôsobená koronavírusom si v Rumunsku minulý týždeň vyžiadala rezignáciu ministra zdravotníctva Victora Costache, ktorého nahradil jeho námestník Nelu Tataru. Nemocnice po celej krajine sa sťažujú na nedostatok ochranných oblekov a ďalšieho potrebného vybavenia pre zdravotnícky personál.
Tataru napriek tomu verí, že nemocnica v meste Suceava opäť čoskoro otvorí. "Epidemiológovia tu včas neidentifikovali niektoré prípady koronavírusu. Zdravotníci zle používali ochranné pomôcky a nakazili sa. Príslušní úradníci ich navyše poslali do izolácie príliš neskoro," priznal Tataru zlé zvládnutie situácie.
Rumunsko vynakladá na zdravotníctvo len 5,5 percenta HDP, čo je približne polovica priemeru v EÚ. Mnoho lekárov a sestier sa navyše z Rumunska sťahuje za lepším platom na Západ, takže ich má krajina masívny nedostatok. Za posledných trinásť rokov odišlo za hranice odhadom 17 až 20 tisíc lekárov.
Systém v nemocniciach nie je na krízu pripravený
"Systém v nemocniciach tu bol vytvorený, aby fungoval v normálnych časoch, nie v čase krízy," uviedol politológ Ionita s tým, že ani dobré vybavenie nemôže krajinu zachrániť vo chvíli, keď chýbajú dobré ľudské zdroje a riadenie. "Mohlo sa to stať kdekoľvek v Rumunsku, ale Suceava mala smolu a bola proste prvá," uzatvára.
Rumunsko v druhej polovici marca kvôli koronavírusu uzavrelo hranice pre väčšinu cudzincov a obmedzilo aj možnosť pohybu svojich občanov vnútri krajiny. Okrem naliehavých prípadov platí aj nočný zákaz vychádzania. V nákupných centrách môžu zostať otvorené iba obchody s potravinami a hygienickými potrebami.
Napriek tomu, že bohoslužby v kostoloch sa majú konať iba bez veriacich, sa ľudia v posledných dňoch v rôznych častiach krajiny opakovane zhromaždili na omšiach. Pravoslávni kňazi navyše v rámci náboženského obradu vkladajú do úst všetkých farníkov jednu a tú istú lyžicu, čo je veľmi nebezpečné.