Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2020, 09:30

Filipínsky prezident voči ľuďom porušujúcim karanténu tvrdo zasiahol. Zastreľte ich, nariadil polícii

Filipíny donedávna boli krajinou s malým počtom nakazených.

Filipínsky prezident voči ľuďom porušujúcim karanténu tvrdo zasiahol. Zastreľte ich, nariadil polícii
Zdroj: TASR/King Rodriguez

Prezident ostrovného štátu Filipíny Rodrigo Duterte tento týždeň varoval občanov, že ak porušia karanténne opatrenia okolo koronavírusu, môžu byť zastrelení.

Dodal, že akékoľvek nadávky či napadnutia zdravotníckeho personálu je zločin, ktorý nebude tolerovať.

"Moje rozkazy polícii a armáde sú jasné. Pokiaľ budú nejaké problémy, ak bude nejaký problém, že by vám odporovali a vyhrážali, zastreľte ich," predniesol tento týždeň vo svojom príhovore filipínsky prezident Rodrigo Duterte.

"Chápete to? Budete mŕtvi. Namiesto toho, že by ste robili ťažkosti, vás pochovám."

V prejave Duterte následne povedal, že je podľa neho absolútne zásadné, aby všetci spolupracovali a správali sa podľa karanténnych opatrení.

Nízke čísla

Úrady a zdravotníci sa medzitým vraj budú snažiť udržať koronavírus vo zvládnuteľných medziach. Filipíny donedávna boli krajinou s malým počtom nakazených. Denne pribúdali iba desiatky prípadov.

Tento týždeň sa však každý deň objavilo niekoľko stoviek novo nakazených a krajiny hlásia už vyše tritisíc nakazených a viac ako 140 mŕtvych.

Podľa odborníkov ale tieto čísla môžu byť podhodnotené a chorých je v skutočnosti vo viac než stomiliónovej krajine ďaleko vyšší počet. Zhoršenie situácie ale potvrdil aj sám prezident.

"Zhoršuje sa to. Takže vám znovu hovorím, ako vážny je tento problém," predniesol v stredu Duterte k národu. Zároveň sa ale podľa prezidenta často objavujú útoky na lekárov a sestry, čo podľa prezidenta musí prestať.

Jeho prejav prišiel len pár dní potom, čo sa objavili informácie, že ľudia v hlavnom meste Manile protestovali kvôli nepostačujúcej pomoci vlády. Ľuďom podľa agentúry AFP chýbalo aj jedlo. Príhovor filipínskej hlavy štátu sa rýchlo dostalo aj do medzinárodnej pozornosti.

Znepokojujúce, hovorí Amnesty

"Smrtiaca a nekontrolovaná sila by nikdy nemala byť používaná v čase pohotovostných stavov ako je pandémia Covid-19," uviedla vo svojom stanovisku nezisková spoločnosť Amnesty International, podľa ktorej je prezidentov prejav "hlboko znepokojujúci".

Prezident Duterte je ale vo svojej krajine obľúbený. Voľby v roku 2016 vyhral okrem iného vďaka sľubu odstrániť v krajine ilegálne obchodovanie s drogami. Jeho ťaženie proti drogám si vyžiadalo tisícky obetí, a to najmä v chudobných mestských oblastiach.

Kampaň vyvolala kritiku zo strany Západu aj medzinárodných humanitárnych organizácií, vojaci sa totiž na pokyn prezidenta nijako nezaoberali vyšetrovaním a kohokoľvek, u koho našli drogy, zastrelili.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.