Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2020, 12:50

Ako Taiwan zatočil s koronavírusom: na rozdiel od ostatných tam život funguje takmer normálne

Ostrov s populáciou päťkrát väčšou ako Slovensko hlási mimoriadny úspech.

Ako Taiwan zatočil s koronavírusom: na rozdiel od ostatných tam život funguje takmer normálne
Zdroj: Reuters

Taiwan dnes po viac ako mesiaci nezaznamenal žiadny nový prípad nákazy koronavírusom. Predchádzajúci deň bez nových nakazených bol 9. marec.

Na ostrove, ktorý má približne 24 miliónov obyvateľov sa choroba covid-19 zatiaľ preukázala u 393 ľudí, z ktorých šesť zomrelo, informovala agentúra Reuters.

Taiwan je všeobecne oceňovaný za to, ako dokázal šírenie infekcie na svojom území vďaka včasným a účinným preventívnym opatrením potlačiť. To sa mu podarilo aj napriek tomu, že leží v tesnej blízkosti Číny, ktorá patrí ku krajinám, ktoré boli koronavírusom postihnuté najhoršie.

Skorý nástup

Taiwan napríklad už 31. decembra začal vykonávať kontroly u cestujúcich prichádzajúcich z čínskeho mesta Wu-chan, kde boli koncom minulého roka zaznamenané prvé prípady nákazy koronavírusom.

Z 393 zaznamenaných prípadov infekcie na Taiwane je 338 importovaných, to znamená, že sa pacienti s najväčšou pravdepodobnosťou chorobou covid-19 nakazili ešte pred návratom na taiwanské územie. Počet vyliečených osôb dosiahol 124.

"Máme samozrejme radosť, že dnes neboli hlásené žiadne nové prípady. Stále sa však musíme mať na pozore," vyhlásil taiwanský minister zdravotníctva Čchen Š'-Čchung.

​Opatrenia, ktoré Taiwan kvôli obavám z koronavírusu prijal, zostanú podľa ministra naďalej v platnosti. Ide napríklad o povinnú dvojtýždňovú karanténu pre všetkých cestujúcich, ktorí prichádzajú z cudziny. Obmedzené sú aj medzinárodné lety.

Spor s WHO

V porovnaní s ostatnými krajinami sveta však život na Taiwane pokračuje relatívne bez zmeny. Ľudia môžu bežne opúšťať svoje domovy, aj keď vláda odporúča, aby sa vo väčšej miere nezhromažďovali. V hromadnej doprave je povinné nosenie rúšok.

Taiwan v súčasnosti vedie spor so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorá ho odmieta prijať ako člena, pretože ostrov považuje za súčasť Číny.

​Taiwanská vláda sa sťažuje, že kvôli tomu nemá prístup k niektorým dôležitým vyhláseniam expertov a jej predstavitelia sú vylúčení zo všetkých brífingov týkajúcich sa pandémie.

WHO navyše taiwanskú bilanciu nakazených a obetí zahŕňa do čínskej štatistiky, čo je podľa Tchaj-peja silne zavádzajúce a zakrýva to úspechy ostrova v boji proti koronavírusu.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.