Reuters
StoryEditor

Von der Leyenová odporučila štátom rušiť koronavírusové opatrenia koordinovane

15.04.2020, 12:07
Autor:
ČTKČTK
Komisia nestanovila žiadny časový plán a zdôraznila, že rušenie obmedzení je podmienené tým, že sa šírenie choroby na dlhšiu dobu spomalí.

Krajiny Európskej únie by mali začať postupne uvoľňovať koronavírusové obmedzenia, až to vývoj nákazy dovolí.

Štáty by pritom mali vychádzať zo svojej špecifické situácie a zároveň svoje kroky koordinovať s ostatnými.

​Vyhlásila to dnes predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá predstavila spoločný rámec stratégie Únie na postupný návrat k bežnému životu.

Komisia nestanovila žiadny časový plán a zdôraznila, že rušenie obmedzení je podmienené tým, že sa šírenie choroby na dlhšiu dobu spomalí. Ďalšími zásadnými kritériami bude tiež dostatočná voľná kapacita nemocníc a možnosti monitorovania priebehu nákazy.

Nahrádzanie núdzových stavov

Štáty potom môžu začať reštrikcie uvoľňovať, medzi jednotlivými krokmi by pritom podľa EK mali nechať dostatočne dlhý čas, aby bolo možné vyhodnotiť dopad uvoľnenia.

Podľa Bruselu by krajiny mali postupne nahrádzať núdzové stavy, ktoré momentálne platia vo väčšine štátov, cielenými opatreniami. Medzi ne by vedľa čo najširšieho testovania mal patriť aj monitoring pohybu nakazených ľudí pomocou mobilných aplikácií.

Komisia sa pred mesiacom stavala kriticky k postupnému zatváraniu hraníc krajinami EÚ a zdôrazňovala, že obmedzenie nesmie narušiť fungovanie jednotného trhu EÚ.

Komisia chce predísť nekoordinovanému postupu

Exekutíva Únie chce teraz predísť opakovaniu podobne nekoordinovaného postupu, ktorý by podľa nej mohol mať "negatívny dopad na všetky členské krajiny" a "vytvoriť politické napätie".

"Je nesmierne dôležité, aby (krajiny) rušenie reštrikcií oznámili komisii a iným štátom, aby to neviedlo k nezamýšľaným dôsledkom," vyhlásila von der Leyenová. Koordinácia má podľa nej predísť napríklad tomu, aby sa ľudia z jednej krajiny vydávali nakupovať do susedného štátu, ktorý predtým otvorí určitý typ obchodov.

Ďalšou podmienkou návratu k bežnému životu bude podľa komisie intenzívny snaha o vývoj Koronavirové vakcíny. EK podľa von der Leyenovej usporiada 4. mája darcovskú videokonferenciu, ktorej cieľom bude získať financie na vývoj tejto vakcíny.

01 - Modified: 2023-01-26 16:43:16 - Feat.: - Title: Slovensko čelí ďalšej žalobe Európskej komisie, nezaviedlo smernicu o obnoviteľnej energii 02 - Modified: 2023-01-26 07:44:43 - Feat.: - Title: Počet úmrtí súvisiacich s covidom v Číne klesol o takmer 80 percent, tvrdia úrady 03 - Modified: 2023-01-23 13:59:44 - Feat.: - Title: Ako budú farmaceutickí giganti bojovať proti COVID-19 v roku 2023? 04 - Modified: 2023-01-23 13:11:31 - Feat.: - Title: Európska únia poskytne humanitárnu pomoc krajinám v oblasti Čadského jazera 05 - Modified: 2023-01-18 10:22:16 - Feat.: - Title: Európska komisia poslala prvé zálohové platby Programu Slovensko 2021 - 2027, hovorí Remišová
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. január 2023 05:05