Na konci 24-hodinovej zmeny si Ruzanna Kirakosjanová uvedomila, že má vysokú horúčku. Preto sa táto 47-ročná zdravotnícka záchranárka z mesta Možajsk v Moskovskej oblasti rozhodla, že je čas zostať doma. Predtým o tomto kroku nemohla rozhodnúť, pretože nikto z jej stanice záchrannej služby nebol ani raz testovaný na prítomnosť koronavírusu, napísal spravodajský portál The Moscow Times.
Pri plnom počte zamestnancov má jej stanica sedem záchranárskych brigád. Na konci minulého týždňa však mali len dve a pol brigády. "Máme vodičov sanitiek, ale neostali žiadni záchranári, ktorí by v nich mohli jazdiť," dodala Kirakosjanová.
Počet nakazených aj obetí v Rusku každým dňom stúpa a zdravotný systém v najľudnatejších oblastiach je zaťažený na maximum. A možno najviac to platí práve pre záchrannú službu a sanitky.
Počas uplynulého týždňa sa posádky sanitiek objavovali opakovane v ruských médiách, ktoré ich opisujú ako "stoických hrdinov bojujúcich proti pandémii". Poďakovania sa dočkali aj od prezidenta Vladimira Putina. A jeden zo záchranárov v rozhovore pre tlačovú agentúru RIA Novosti vyhlásil: "Potrebujeme len trochu trpezlivosti a všetko bude zase v poriadku."
Avšak záchranári a zdravotníci z posádok sanitiek z Moskovskej oblasti, s ktorými hovorili novinári denníka The Moscow Times, hovorili o silnejúcej malomyseľnosti a pocite bezmocnosti vo svojich radoch. Podľa neoficiálnych lekárskych údajov už na nákazu koronavírusom v Rusku zomrelo deväť zamestnancov záchrannej služby.
Sľubovali pomoc
"Veľmi sa bojím," priznal 49-ročný vodič sanitky Dimitrij z mesta Krasnogorsk, ktorý si neželal uviesť svoje priezvisko. "Práve dnes ráno museli pripojiť na pľúcny ventilátor jedného z našich vodičov."
Záchranári sa tiež sťažujú, že ich oficiálni činitelia nechali napospas osudu napriek sľubom, že im pomôžu. Minulý mesiac Putin sľúbil desať miliárd rubľov (viac ako 121 miliónov eur) v podobe mesačných bonusov pre zdravotníkov. Valná väčšina tých, s ktorými hovoril denník The Moscow Times, ale nevidela ani rubeľ.
"Nikto sa o nás nestará," povedala Kirakosjanová. "Úprimne povedané, nečakáme na peniaze. Nasľubovali nám toho veľa - vrátane toho, že budeme raz týždenne všetci testovaní na koronavírus."
Zamestnanci zdravotnej záchrannej služby v Moskovskej oblasti uvádzajú, že nedostatok ochranných prostriedkov môže za to, že sa veľa z nich nakazilo koronavírusom. Väčšina z nich dodáva, že si sami kúpili ochranné obleky pre stavebných robotníkov v reťazci obchodov s potrebami pre stavbu a domácnosť Leroy Merlin, ktoré po zmene dezinfikujú bielidlom a sušia priamo na záchranných staniciach.
Kritiku vystrihli
Štátna televízna stanica Moskva 24 však ponúka úplne iný obrázok. V jej vysielaní sa minulý týždeň objavili traja záchranári v dokonalom ochrannom obleku.
"Problém je, že takých máme len pár v celej oblasti," povedala Jevgenija Bogatyrjová, 33-ročná zdravotná záchranárka z mesta Koroľov v Moskovskej oblasti, ktorá sa na nakrúcaní podieľala. "Povedala som im to, ale samozrejme to vystrihli," dodala.
Bogatyrjová, ktorá je zástupkyňou miestnej nezávislej odborovej organizácie zamestnancov zdravotnej záchrannej služby Dejstvije (Akcia), uviedla, že každý deň prijíma telefonáty od chorých zamestnancov. Hlásia jej symptómy horúčky a dýchacie problémy, kvôli ktorým nemôžu pracovať. S neustále nižším počtom ľudí, ktorí môžu nastúpiť na zmeny, je práca čím ďalej tým ťažšia pre tých zvyšných.
"Ešte ani nie sme na vrchole (nákazy) a každá brigáda rieši v najlepšom prípade 25 prípadov za 24 hodín. Žartujeme, že ak nás nezabije vírus, zabije nás vyčerpanie," povedala Bogatyrjová.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19