Reuters
StoryEditor

Maďarsko už nie je demokratické, píše sa v správe mimovládnej organizácie

06.05.2020, 20:34
Autor:
TASRTASR
Úpadok Maďarska bol najvýraznejší v histórii štátov v štádiu prechodu k demokracii, konštatuje mimovládna organizácia Freedom House.

Maďarsko, Srbsko a Čierna Hora sa po bezprecedentnom "ohromujúcom rozklade demokracie" už nemôžu nazývať demokraciami.

Uvádza to mimovládna organizácia Freedom House vo svojej najnovšej výročnej správe, v ktorej sa spresňuje, že v týchto krajinách klesajú štandardy v oblasti riadenia, spravodlivosti, volieb i slobody médií.

Portál Politico uvádza, že najnovšia správa Freedom House dôrazne kritizuje Srbsko, Čiernu Horu a Maďarsko za pokles demokratických štandardov a klasifikuje všetky tri krajiny prvýkrát ako "hybridné režimy".

Situáciu v Maďarsku 

Úpadok Maďarska bol najvýraznejší v histórii štátov v štádiu prechodu k demokracii, konštatuje Freedom House.

Pripomína, že od roku 2005 bolo Maďarsko jedným z troch priekopníkov demokracie, ale v roku 2020 sa stalo prvou krajinou, ktorá zostúpila o dve kategórie režimov a úplne opustila skupinu demokracií.

Balkánske štáty Srbsko a Čierna Hora tiež stratili svoje demokratické postavenie, a to prvýkrát od roku 2003, pričom k tomu došlo v dôsledku systémovej politickej korupcie, zneužívania moci a vplyvu ich prezidentmi Aleksandarom Vučičom a Milom Djukanovičom.

Vyzdvihnutie Slovenska

Správa Freedom House sa týka 29 krajín východnej Európy, Balkánu a bývalého komunistického bloku a delí ich do piatich kategórií: konsolidované demokracie, čiastočne konsolidované demokracie, prechodné alebo hybridné režimy, čiastočne konsolidované autoritárske režimy a konsolidované autoritárske režimy.

Maďarsko sa podľa správy stalo hybridným režimom "v šedej zóne medzi demokraciami a čistými autokraciami".

Správa však vyzdvihuje príklad Slovenska, kde vyšetrovanie vraždy novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice odhalilo sieť politikov na vysokej úrovni, predstaviteľov justície a ľudí z prostredia organizovaného zločinu, ktorí boli spojení s Marianom Kočnerom, podnikateľom blízkym podsvetiu obvineným z objednania vrážd oboch spomínaných mladých ľudí.

Poľsko v budúcnosti 

Spravodajský portál Balkan Inside citoval aj pasáž zo správy Freedom House týkajúcu sa Poľska. Píše sa v nej, že Poľsko sa vyznačuje "systematickým, cieleným a agresívnym charakterom vládnych útokov na nezávislosť súdnictva".

Ak bude Poľsko pokračovať v tomto kurze, pripojí sa k hybridným režimom a autokraciám, ktoré justíciu rutinne politizujú.

Zselyke Csákyová, riaditeľka výskumného oddelenia organizácie Freedom House pre Európu a Áziu, uviedla, že Poľsko sa už v správe jej organizácie neklasifikuje ako konsolidovaná demokracia predovšetkým pre ničivé zmeny v súdnictve presadzované vládnucej stranou Právo a spravodlivosť (PiS).

V Albánsku, Bulharsku, Čiernej Hore, Srbsku a Rumunsku autori správy zaznamenali problémy s vládami, ktoré neumožňujú opozícii riadne sa zúčastňovať na tvorbe právnych predpisov, čo v niektorých z týchto krajín viedlo k bojkotu parlamentu opozíciou.

Freedom House tiež konštatuje, že pokusy Ruska o ovplyvňovanie diania v iných štátoch sú už dlhé roky problematické.

Upozorňuje aj na to, že Čína v súčasnosti používa tzv. "dlhovú diplomaciu", keď poskytuje krajinám finančné prostriedky "spôsobom, ktorý vytvára politickú závislosť". Okrem Ruska a Číny v regióne rastie aj vplyv Turecka, píše sa v správe.

Americká nezisková organizácia Freedom House bola založená v roku 1941 Wendellom Willkiem a Eleanor Rooseveltovou a označuje sa za "jasný hlas demokracie a slobody vo svete".

01 - Modified: 2023-03-22 12:04:54 - Feat.: - Title: Morawiecki po stretnutí s Kišidom upozornil na hrozbu rusko-čínskej spolupráce 02 - Modified: 2023-03-21 21:19:30 - Feat.: - Title: Maloobchodné tržby v Poľsku vo februári klesli, prvýkrát za dva roky 03 - Modified: 2023-03-21 10:25:07 - Feat.: - Title: Szijjártó rokoval so šéfom fínskej diplomacie o vstupe do NATO 04 - Modified: 2023-03-20 14:53:10 - Feat.: - Title: Poľsko pripúšťa ďalšie zatýkanie v kauze odhalenej špionáže pre Rusko 05 - Modified: 2023-03-20 13:06:47 - Feat.: - Title: Rusko chce narušiť cesty, ktorými na Ukrajinu prúdi vojenská pomoc zo Západu, varuje Poľsko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. marec 2023 13:19