Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2020, 13:06

Znepokojujúce dopady koronavírusu? Štúdie naznačujú, že vyliečení môžu s následkami bojovať aj niekoľko rokov

Možné dlhodobé zdravotné následky, ktoré by tento vírus mohol mať, by mohli potenciálne na mnoho rokov zaťažiť sociálne a zdravotné systémy.

Z choroby Covid-19 sa na svete uzdravilo už viac ako 1,6 milióna ľudí. S tým sa však dostáva do popredia aj otázka, ako sa bude ich zdravotný stav vyvíjať po prepustení z nemocnice. Tomu sa venoval výhľad, ktorý priniesla agentúra Bloomberg.

Podľa neho si vyliečení aj po mesiacoch od prekonania choroby sťažujú napríklad na únavu či na problémy s dýchaním. Odhadnúť skutočné následky možno len z prvých menších štúdií vykonaných na pacientoch vyliečených z Covidu-19, ktoré zatiaľ ukazujú zhoršenie funkcie pľúc, srdca či pečene.

Porovnanie so SARS

Užitočné môže byť v tomto prípade porovnania s následkami u ľudí, ktorí prekonali chorobu SARS, už spôsobuje podobný vírus. Jedna štúdia vykonaná na tejto skupine zaznamenala zvýšenej hladiny cholesterolu a tiež väčšiu náchylnosť k ďalším ochoreniam.

Zatiaľ čo pri epidémii SARS z rokov 2002 a 2003 sa nakazilo okolo ôsmich tisícok ľudí, počet nakazených novým typom koronavírusu presiahol štyri milióny. Možné dlhodobé zdravotné následky, ktoré by tento vírus mohol mať, by tak mohli potenciálne na mnoho rokov zaťažiť sociálne a zdravotné systémy.

Zistiť, ako presne pôsobí na ľudské telo, je tak zásadnou otázkou aj pre zamestnávateľov a vlády, aby boli schopní tomu prispôsobiť svoje taktiky do budúcnosti, píše Bloomberg.

Postihnuté pľúca i srdce

Jedno z prvých pozorovaní ponúkajú lekári z nemocnice v Hongkongu, ktorí sledovali skupinu dvadsiatich pacientov nakazených novým koronavírusom po dobu dvoch mesiacov od ich prepustenia z nemocnice.

Podľa doktora Owena Tsanga z Nemocnice princeznej Margaret mala asi polovica oproti zdravým jedincom zníženú difúznu kapacitu pľúc, teda horšiu schopnosť výmeny kyslíka a oxidu uhličitého medzi pľúcami a krvou.

Jedna štúdia vykonaná na vzorkách krvi 25 pacientov z čínskeho Wu-chan, odkiaľ sa nákaza do sveta rozšírila, ukázala, že aj po vyliečení sa hladiny meraných látok v krvi nevrátili do normálu a vírus celkovo ovplyvnil metabolizmus tela.

Iný výskum, publikovaný v polovici marca, potom porovnával CT vyšetrenie pľúc, ktoré bola vykonávané počas liečenia 90 wuchanských pacientov v januári a vo februári. Zo 70 prepustených z nemocnice zostávali u 66 z nich na poslednom kontrolnom vyšetrení na pľúcach ľahké abnormality.

Článok lekárov z Cedars-Sinai Medical Center v americkom Los Angeles potom upozorňuje na možnosť chronických srdcových komplikácií. Autori vychádzali z údajov pacientov v Číne a Taliansku a uvádzajú možnosť vyššieho rizika zástavy srdca a zápalu srdcovej svaloviny v poriadku mesiacov od prepustenia z nemocnice a možno ďalšie riziká spojené so srdcom aj v nasledujúcich rokoch.

Vyššia hladina cholesterolu po SARS

Dlhodobý výhľad do budúcnosti ponúka skupina čínskych vedcov, ktorá analyzovala 25 ľudí dvanásť rokov potom, čo prekonali chorobu SARS. Podľa ich štúdie, publikovanej v roku 2017, viac ako polovica pacientov prešla ďalšou pľúcnou infekciou a mali vyššiu hladinu cholesterolu. Tiež potom v poslednom roku aspoň päťkrát prechladol.

K jasnejšej odpovedi na otázku, čo nás čaká po terajšej pandémii, sú však stále potrebné ďalšie dáta. "Je to natoľko nové, že si nemyslím, že je ktokoľvek schopný povedať, aké je percento pacientov, ktorí sa zotavia, a aké percento sa nezotaví a bude mať dlhodobé následky," hovorí pre Bloomberg Michelle Biehlová, lekárka z jednotky intenzívnej starostlivosti z Cleveland Clinic v americkom štáte Ohio.

Zásadnou pre prevenciu týchto dlhodobých následkov môže byť včasná diagnóza a čo najrýchlejší liečba, ktorá obmedzí vplyv vírusu na organizmus. Ivan Hung, profesor medicíny Hongkonskej univerzity, tvrdí, že podľa neho z približne dvoch stoviek pacientov, na ktorých dohliadal na klinike, sa asi 90 percent z nich zdá úplne zotavených zhruba po mesiaci, a pripisuje to práve skorému odhaleniu infekcie.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.