Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2020, 08:15

Čína obviňuje Američanov, že zasahujú do ich vnútorných záležitostí

Americký prezident Donald Trump už vlani v novembri podpísal zákon schválený v Kongrese, ktorý vyjadruje podporu prodemokratickým demonštrantom v Hongkongu.

Čína obviňuje Američanov, že zasahujú do ich vnútorných záležitostí
Zdroj: Reuters

Americký minister zahraničia Mike Pompeo vydiera hongkongskú vládu a nedávne vyhlásenia zo strany Washingtonu sú jasným zásahom do vnútorných záležitostí Číny. Podľa agentúry Reuters to uviedli čínske úrady.

​Reagovali na slová Pompea, ktorý v stredu vyhlásil, že kvôli nedávnemu zaobchádzaniu s hongkongskými prodemokratickým aktivistami je pre USA ťažšie posúdiť, či územie má stále rozsiahlu autonómiu vo vzťahu k Číne.

"Pozorne sledujeme, čo sa tam deje," povedal šéf americkej diplomacie na tlačovej konferencii.

"Pred súdom stáli prední hongkonskí aktivisti Martin Lee a Jimmy Lai. Kvôli podobným krokom je pre nás ťažšie posúdiť, či Hongkong stále požíva vysoké autonómie vo vzťahu k pevninskej Číne," dodal Pompeo.

Hovorca Sie Fenga, najvyššieho predstaviteľa Číny v Hongkongu, vo vyhlásení uviedol, že Pompeove kroky čínsky ľud nevystrašia a že Peking bude ďalej chrániť svoju zvrchovanosť, bezpečnosť a záujmy.

Hongkong má podľa amerického práva špeciálne postavenie. Americký prezident Donald Trump už vlani v novembri podpísal zákon schválený v Kongrese, ktorý vyjadruje podporu prodemokratickým demonštrantom v Hongkongu.

Zákon okrem iného ukladá ministerstvu zahraničných vecí USA, aby aspoň raz ročne podávalo správu o stave hongkongskej autonómie.

Trump vtedy tiež podpísal nariadenie, ktoré zakazuje predávať hongkonskej polícii zbrane a munície, ktoré sa používajú na reguláciu demonštrácií.

Protesty v Hongkongu začali vlani v júni pôvodne proti návrhu zákona, ktorý mal umožňovať vydávanie ľudí podozrivých z trestných činov pevninskej Číne, pod ktorej správu sa bývalá britská kolónia Hongkong v roku 1997 vrátila.

Postupne ale účastníci požiadavky rozšírili na všeobecnejšie demokratické reformy, vrátane slobodných volieb. Opatrenia prijaté v Hongkongu, rovnako ako v ďalších krajinách sveta, v snahe zastaviť postup choroby covid-19 v posledných týždňoch utlmili protivládne protesty.

Nedávne zatknutie niektorých významných prodemokratických aktivistov a nové obavy z posilňovania nadvlády Pekingu nad Hongkongom ale prodemokratické hnutie oživili.

Veľká protestná akcia je plánovaná na 1. júla, čo je výročie odovzdania Hongkongu späť Číne.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.