Americký minister zahraničia Mike Pompeo vydiera hongkongskú vládu a nedávne vyhlásenia zo strany Washingtonu sú jasným zásahom do vnútorných záležitostí Číny. Podľa agentúry Reuters to uviedli čínske úrady.
Reagovali na slová Pompea, ktorý v stredu vyhlásil, že kvôli nedávnemu zaobchádzaniu s hongkongskými prodemokratickým aktivistami je pre USA ťažšie posúdiť, či územie má stále rozsiahlu autonómiu vo vzťahu k Číne.
"Pozorne sledujeme, čo sa tam deje," povedal šéf americkej diplomacie na tlačovej konferencii.
"Pred súdom stáli prední hongkonskí aktivisti Martin Lee a Jimmy Lai. Kvôli podobným krokom je pre nás ťažšie posúdiť, či Hongkong stále požíva vysoké autonómie vo vzťahu k pevninskej Číne," dodal Pompeo.
Hovorca Sie Fenga, najvyššieho predstaviteľa Číny v Hongkongu, vo vyhlásení uviedol, že Pompeove kroky čínsky ľud nevystrašia a že Peking bude ďalej chrániť svoju zvrchovanosť, bezpečnosť a záujmy.
Hongkong má podľa amerického práva špeciálne postavenie. Americký prezident Donald Trump už vlani v novembri podpísal zákon schválený v Kongrese, ktorý vyjadruje podporu prodemokratickým demonštrantom v Hongkongu.
Zákon okrem iného ukladá ministerstvu zahraničných vecí USA, aby aspoň raz ročne podávalo správu o stave hongkongskej autonómie.
Trump vtedy tiež podpísal nariadenie, ktoré zakazuje predávať hongkonskej polícii zbrane a munície, ktoré sa používajú na reguláciu demonštrácií.
Protesty v Hongkongu začali vlani v júni pôvodne proti návrhu zákona, ktorý mal umožňovať vydávanie ľudí podozrivých z trestných činov pevninskej Číne, pod ktorej správu sa bývalá britská kolónia Hongkong v roku 1997 vrátila.
Postupne ale účastníci požiadavky rozšírili na všeobecnejšie demokratické reformy, vrátane slobodných volieb. Opatrenia prijaté v Hongkongu, rovnako ako v ďalších krajinách sveta, v snahe zastaviť postup choroby covid-19 v posledných týždňoch utlmili protivládne protesty.
Nedávne zatknutie niektorých významných prodemokratických aktivistov a nové obavy z posilňovania nadvlády Pekingu nad Hongkongom ale prodemokratické hnutie oživili.
Veľká protestná akcia je plánovaná na 1. júla, čo je výročie odovzdania Hongkongu späť Číne.